YouTube

YouTube, Capitol saldırısını ele alan Trump videosunu kaldırdı

YouTube, Başkan Donald Trump’ın 2020 seçimlerinin sonucuyla ilgili yanlış bilgileri tekrarladığı için bugün Kongre Binası’na yapılan bir çete saldırısını ele alan bir videosunu kaldırdı.

YouTube, Trump’ın mesajının göründüğü içeriklere izin verecek mi?

Şirket, uygun eğitim veya haber içeriği varsa, Trump’ın mesajının diğer içerik oluşturucuların videolarında görünmesine izin verecek. Temel olarak, insanlar Trump’ın mesajından daha büyük bir noktanın parçası olarak bahsediyorlarsa, YouTube bunun ayakta kalmasına izin verecektir. Kaldırma işlemi, YouTube‘un Aralık 2020’de, yaygın seçmen dolandırıcılığının 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını etkilediğini iddia eden her tür içeriği yasaklayan yeni bir politika güncellemesi başlatmasının ardından geldi. Trump’ın Twitter ve Facebook’ta da yayımlanan yeni videosunda, 2020 seçimleriyle ilgili yanlış bilgiler yaymaya devam ederek sonuçları sahtekarlık olarak nitelendirdi.

YouTube
YouTube, Capitol saldırısını ele alan Trump videosunu kaldırdı 8

Trump yanlış bir şekilde: “Bizden çalınan bir seçim oldu.” dedi ve ekledi: “Heyelan bir seçimdi ve bunu herkes biliyor, özellikle de karşı taraf.”

Trump meydana gelen herhangi bir saldırıyı kınadı mı?

Ayrıca videoyu, saldırının ardından saatler süren isyancıları “eve gitmeye” çağırmak için kullandı. Trump, bugün meydana gelen herhangi bir şiddeti kınamadı. Twitter başlangıçta videosuna kısıtlamalar getirdi ve insanların Trump’ın orijinal gönderisini beğenmesini, yeniden tweetlemesini veya yanıtlamasını engelliyordu. Twitter neden olarak “şiddet riskleri”ni gösterdi. Bir süre sonra Twitter, videoyu ve diğer iki tweet’i, kurallarını ihlal ettiklerini söyleyerek tamamen kaldırdı.

Şirketin hamlesi, şirketin seçim günü platformunda görünen yanlış bilgileri işleme biçimi nedeniyle eleştiriyle karşılaşmasının ardından geldi. O sırada YouTube, OANN gibi satış noktalarından ve sahtekarlık sonuçları hakkında yanlış bilgiler yaymak için siteye akın eden bireysel içerik oluşturuculardan bir dizi video yayımlamayı savundu.

Twitter
YouTube, Capitol saldırısını ele alan Trump videosunu kaldırdı 9

“Bu videolara izin veriyoruz çünkü yapılan bir seçimin sonuçları ve oyları sayma sürecine Youtube’da izin veriliyor. Bu videolar göze çarpan bir şekilde gösterilmiyor veya önerilmiyor.” diye yazdı YouTube o sırada Twitter’da.

O zamandan beri şirket, politikalarını yeniden değerlendirdi. Bugün, insanlar Capitol’deki saldırıyı canlı olarak yayınlarken ve videolar yayımlarken, denetim ekipleri: “Şiddete kışkırtmaya karşı olanlar veya sansürlenmemiş şiddet görüntüleri dahil olmak üzere politikalarımızı ihlal eden canlı yayınları ve diğer içerikleri hızlı bir şekilde kaldırmak için çalışıyor.” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Adsiz tasarim 2021 01 06T190819.139 min

The Promised Neverland 2. sezon ne zaman?

Next Article
Facebook

Facebook acil durum ilan etti ve Trump videosunu kaldırdı