DarkMarket

Yetkililer, DarkMarket’i ele geçirdi

Dark Web’in en büyük yasadışı pazarı DarkMarket ele geçirildi. Yetkililere göre, bildirildiğine göre dünyanın en büyük karanlık web pazarı olan DarkMarket, Europol tarafından koordine edilen uluslararası bir operasyon tarafından çevrimdışı duruma getirildi.

DarkMarket
Yetkililer, DarkMarket'i ele geçirdi 7

DarkMarket toplamda kaç kullanıcıyı ağırladı?

Europol’e göre, platform kapanmadan önce 500.000’e yakın kullanıcıyı ağırladı ve 320.000’den fazla işlemi kolaylaştırdı.

Dark Web pazarı, uyuşturuculardan ve sahte paralardan çalınan kredi kartı bilgilerine ve kötü amaçlı yazılımlara kadar her şeyin takas edilmesine olanak sağlıyordu. Europol’un tahminine göre site, Bitcoin ve Monero karışımında bugünün parasıyla 140 milyon € eşdeğerinde işlem yaptı.

The Guardian’a göre platform, web barındırma şirketi Cyberbunker ile ilgili daha büyük bir araştırmanın parçası olarak ortaya çıktı. Cyberbunker geçmişte hem The Pirate Bay hem de WikiLeaks için sunucular barındırıyordu ve bu DarkMarket vakası herhangi bir örnekse, diğer yasadışı sitelerle ilgili gelecekteki araştırmalar için değerli bir başlangıç ​​noktası olacak gibi görünüyor.

Başka bir karanlık web pazarı olan Wall Street Market, 2020’de bir Avrupa soruşturması sırasında benzer bir sonla karşılaştı ve Empire Market gibi diğer siteler, ister kovuşturma korkusuyla ister operatörlerin kayıplarını kesip parayı almaları nedeniyle tamamen ortadan kalktı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Adsiz tasarim 2021 01 13T205205.525 min 1

Satranç şampiyonu Magnus Carlsen, 2020'nin en çok kazanan espor oyuncusu oldu

Next Article
Google

Google, akıllı hoparlörlerine bir Misafir Modu ekliyor