fok

Yeni Zelanda’da dev fok balığı fosili bulundu

3 milyon yıl önce yaşamış ve soyu tükenmiş dev bir keşiş fok türünün keşfi, fokların nasıl evrimleştiği hakkında bilimin önceden bildiklerini tamamiyle altüst ediyor.

Avustralya, Melbourne’daki Monash Üniversitesi’nden James Rule ve meslektaşları, Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nın batı kıyısındaki Güney Taranaki sahillerinde bulunan fosil örneklerini incelerken yeni bir türü belirlediler. Bu tür, JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi‘nden kurgusal Belegaer denizinden esinlenilerek Eomonachus belegaerensis adını almıştır.

opening

Bulunan yeni fok türünün özellikleri neler?

2009 ve 2016 yılları arasında halk tarafından tam bir kafatası da dahil olmak üzere yedi fosil bulundu. Bu, şimdiye kadar keşfedilmiş keşiş foklarının en eski kanıtıdır. Fosiller, bu türün tamamen büyüdüğünde yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ve 200 ile 250 kilogram ağırlığında olduğunu öne sürüyor.

Rule; dişlerine göre, fokun beslenmesinin muhtemelen balık, kalamar ve ahtapottan oluştuğunu ve bunun da canlı foklarınkine oldukça benzediğini söylüyor. Keşif, kulaksız ve kürk fokları ile deniz aslanlarından ayrı bir grup olan gerçek fokların nasıl evrimleştiğine dair kabul edilmiş bilgileri altüst ediyor.

Bu fokların kökenleri nereden geliyor?

Rule: “Daha önceleri, keşiş fokları ve Antarktika fokları da dahil olmak üzere tüm gerçek fokların kökenlerinin, Kuzey Atlantik Okyanusu olduğu varsayılıyordu.” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Mühür fosillerinin çoğunun bulunduğu yer de burası.”

Bilim adamları, bu mühürlerin daha sonra ekvatoru geçerek Güney Yarımküre‘yi doldurduğuna inanıyorlardı. Ancak Yeni Zelanda’da E. belegaerensis’in keşfi; yaşayan Antarktika, fil ve keşiş foklarının atalarının aslında Güney Yarımküre’de evrimleştiğini gösteriyor. Araştırmacılar; yeni keşfi, canlı ve soyu tükenmiş fokların küresel olarak zaman içinde dağılımının bir analizine dahil ettiler. Bunun yerine, birçok fokun Güney Pasifik‘te evrimleşmiş ve ekvatoru sekiz kata kadar geçmiş olabileceği sonucuna vardılar.

Rule: “Gerçek mühürlerin, geniş çevresel toleranslara sahip olduğunu ima ediyor gibi görünüyor.” diyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bugün gerçek mühürlerin dağılımına baktığınızda bu gerçekten mantıklı.” Tropikal ve subtropikal sularda, yaşayan keşiş fokları bulunurken, diğer tüm gerçek fok türleri ise kutup bölgelerinde bulunuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
google

Google, YouTube Premium abonelerine ücretsiz Stadia seti veriyor

Next Article
ring

Yangın endişeleri yaratan görüntülü kapı zili: Ring