Hata

Yeni bir tecrübe: hata

Hepimizin bir çaresizliği, hatası, pişmanlığı, hayata karşı bir isyanı vardır. Hayatın acımasız yüzüyle ne zaman karşılaşacağımızı bilmeden yürüdüğümüz bu yolda, bazen erken yaşta sevdiklerimizi kaybetmekle, aile sorunlarıyla ve bazen ise yaptığımız hatalarla ilerlemeye çalışırız.

Doğası gereği insan hata yapar. Hatayı faydalı bir olaya dönüştürmek bizim elimizdeyken, zaman zaman bunu kabullenemeyip pişmanlıklarla yaşamaya çalışırken, kendimizle savaşırız. Sürekli aynı hatayı tekrarlayıp zarara uğramak yerine, bu hatalardan tecrübe kazanmaya çalışırsak başarılı oluruz. Hatalarımızın en büyük tecrübelerimiz olabilmesine izin vermeliyiz.

Adsiz tasarim 2020 12 25T190027.668
Yeni bir tecrübe: hata 10

Hatalarınla Yüzleş

Bugünkü sen olabilmenin en büyük etkeni hataların değil mi?

Kendi rotamızı belirlemek için tecrübelere çok ihtiyacımız olur. Çevremizden çoğu kez nasihatler alabiliriz ama yine de yaşamadan tam anlamıyla tecrübe edemeyiz. Kötü tecrübeler bile olsa hatalarımız sayesinde kazanırız. Önemli olan kendinle yüzleşip hatalarından tecrübe kazanmaya çalışmak. 

Bu hatalar seni güçlendirir ve var olmanı sağlar. Eksik yönlerimizi gösteren hatalar, kendimizi daha iyi tanımamızı sağlar. Hatalarımızın kişisel gelişimimize olan etkisi, hayatımızı şekillendirir. Bunu unutmazsak kazanan biz oluruz. Unutma ki insanın hatalarıyla yüzleşebilmesi en büyük güç göstergesi ve bu güç sende var.

Hata
Yeni bir tecrübe: hata 11

Başarıya giden yol

Başarıya giden yolda kesinlikle hata yapmanın avantajları vardır. 

Küçük bir çocuk düşünelim ve bu çocuk da özgüveni, empati gücü ve sağlıklı gelişimi için bırakın koşarken düşsün ve yanlışlar yapsın. Fakat buna karşı çıkarsak, çocuk büyüdüğü zaman kendini tanıyamayacak, zorlukların üstesinden gelemeyecek ve hatalarından öğreneceği tecrübeler konusunda eksiklikleri olacaktır.

Çocuğun başarılı bir birey olarak topluma kazandırılması için hata yapması çok önemlidir. Hatalar birbirlerine bağlı zincir halkaları gibidir ve bizlerde düşe kalka öğreniriz.

“Hatalar, sizi yukarıya taşıyacak merdivenin basamaklarıdır.”

Paul Meyer
Adsiz tasarim 2020 12 25T184921.566
Yeni bir tecrübe: hata 12

Kabulleniş

Hatalarımızla geçmişe saplanmak her zaman bizi çok yorar. Bunun yerine, yaşadıklarımızın bizlere birer tecrübe olacağına inanmalıyız. Ancak bu şekilde en az hasarla atlatırız. Yaptığın hataları kabul etmek zor ama bunu başardıktan sonra tecrübelerinle kendini yeniler ve daha güzel limanlara yelken açarsın. Bu senin hayatın ve nasıl şekillendireceğinin gücü de senin elinde.

Adsiz tasarim 2020 12 25T185258.574
Yeni bir tecrübe: hata 13

Gücünün farkında ol

Yoruluruz ve bu türlü olaylarla yüzleşmek, mücadele etmek zor gelir. Gücünün kalmadığını hissedersin. Yaptığımız en büyük yanlışlar ise bunlardır; cesaretimizi kaybetmek, var gücümüzü görmemek, kendi isteklerimizi yok saymak, ve hatalarımızdan korkmak. 

Bu zorluklarla mücadele ettiğinde her zaman başarırısın çünkü sen çok güçlüsün. Bu mücadele sürecinde hataların ve yanlışların olabilir ama her daim en değerlisi yine sensin.

İş yaşamında psikolojik taciz: mobbing içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
11 comments
  1. Her umutsuzluğa kapıldığımda bu yazıyı okuyup motivasyon sağlayacağım 🙏🏻

  2. Bütün yazılarını hayranlıkla okuyorum gercekten hayatımda bana büyük katkısı oluyor 👏🏻👏🏻

  3. Düşüncelerimi tercüme etmişsin.Ne güzel bir yazı… İfade ettiğiniz gibi bazı şeylerin üstesinden gelmek, daha dik durup doğru kararlar verip bugün ve gelecekte duygularımızı yönetmeyi,hayata bakış açımızı değiştirmek için bazı şeyleri yaşamamız gerekiyor. Hayat bana bu yüzden yaşadıklarımdan dolayı hayıflanmamayı “keşke” dememeyi öğretti. Başımıza gelenlerin bir tecrübe olup hayata daha realist bakmayı… Yazılarınızın devamını bekliyoruz.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
2363873

Silent Hill yaratıcısı, yeni çıkacak oyunun ilk ayrıntılarını paylaştı

Next Article
910169 1

Halo Infinite geliştiricileri, Xbox One sürümünün iptal edilmediğini onayladı