walt disney

Walt Disney kimdir?

İzlediğimiz çoğu filmin Disney’e ait olduğunu biliyoruz, Peki adından çoğunlukla söz ettiğimiz ama kendisini pek iyi tanımadığımız Walt Disney kimdir?

Walt Disney

Walt Disney’in çocukluğu ve gençliği

5 Aralık 1901 tarihinde Amerika’nın Chicago eyaletinde doğdu. İrlanda göçmeni olan Walt Disney, gerçek adıyla Walter Elias Disney, Flora ve Elias Disney’in beş çocuğundan biriydi. 

4 yaşındayken ailesi Missouri’ye taşındı. Oradaki komşularından birinin ona at çizdirmek istemesiyle başladı her şey, daha sonrasında ise babasının okuduğu gazetelerdeki çizgi romanları çizerek kendini geliştirmeye devam etti. 7 yaşına geldiğinde ailesine destek olmak için yaptığı çizimleri satmaya karar verdi. Aynı zamanda hava aydınlanmadan dışarı çıkıp kapı kapı dolaşarak gazete satıyordu. Okulda öğretmenleri hayal kurarken veya bir şeyler çizerken yakalıyordu onu. Ancak sürekli çalışmak zorunda olduğu için eğitimine düzenli devam edemedi ve bırakmak zorunda kaldı.

Walt Disney

Walt’ın en sevdiği şeylerden biri de kitap okumaktı. Kazandığı paranın birazını ayırarak az da olsa kendisine kitap alıyordu. Bir gün aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta Kansas City Sanat Enstitüsü‘nün ücretsiz kurs verdiği yazıyordu. Hiç düşünmeden kursa katılan Walt, çizim dersleri alıyor ve ajanslarda karikatürler çizerek para kazanıyordu. Daha bir yıl olmadan “hayal dünyasının yeterince geniş olmaması” sebebiyle işten atıldı

Kendi şirketini kurdu

Walt Disney

Walt, kardeşi Roy ile birleşip dayılarının garajında küçük bir dükkan açtılar. Her gün Hollywood sokaklarında dolaşıp Alice serisini satmaya çalışıyordu. O sırada Margaret J. Winkler’ın çizgi film arayışında olduğunu duydular. Ofislerini kiralık bir odaya taşıdılar ve bu stüdyoda “Şanslı Tavşan Oswald“ı yaptı. Ancak bir süre sonra Winkler’in “Tavşan Oswald”ın telif haklarını çaldığı ortaya çıktı. Olayların ardından Walt Disney ve arkadaşı Ub işten ayrıldı.

27 yaşında bir trende yolculuk yaparken aklındaki fare karakterini çizmeye karar verdi ve arkadaşı Ub’a gösterdi. İkisi de bu fikrin başarılı olacağından emindi. Görünüşünü iyileştirdikten sonra “Mickey Fare” ile “New York Colon Tiyatrosu”nun ilk sesli çizgi filmini yaptı. Büyük bir başarı yakaladıktan sonra “Pamuk Prenses“i yaptı ve 1937 yılının en iyi animasyonu seçildi.

Disneyland nasıl oldu?

Adsiz tasarim 25

Parkta oynayan kızlarını izlerken çocukların ve ailelerin birlikte eğlenebileceği bir tema park hayal etti. 1955 yılında Los Angeles’ta bu projesini hayata geçirdi. 2. tema parkının hayallerini kurarken sigara bağımlılığı sebebiyle akciğer kanserine yakalandı ve 15 Aralık 1966 tarihinde 65 yaşında hayatını kaybetti. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
fortnite

Fortnite'a Venom kostümü geliyor

Next Article
godfather

Godfather 3 yeniden düzenleniyor