Travma

Travma nedir?

Travma; bir anda ortaya çıkan, hayatımızın ilerleyişini engelleyen ve bizlerde yoğun korku, heyecan, üzüntü, dehşet duygularının yaşanmasına neden olan yıkıcı ve yıpratıcı olaylar bütünüdür. Bir olayı travma olarak nitelendirebilmek için bazı şartlar söz konusudur.

Bunlar; bir olayın bizler için ölüm riski teşkil etmesi, ağır bir yaralanma, hasar görme, bir başkasının ölümüne ya da ağır yaralanmasına şahit olma, aileden birinin ölümü ya da bir olay sonrası büyük bir yıkıntı yaşanması gibi durumlar bir olayı travma olarak adlandırmamız için belirli şartlardandır. Travmanın şiddeti kişiye ve topluma göre farklılık göstermektedir.

Travma

Travmalar insanın ya da çevrenin etkisi ile oluşabilmektedir. Deprem, sel, yangın, pandemi, ağır hastalıklar, savaş, ölüm ve istismar gibi olaylar travmalar için büyük örnek teşkil etmektedir.

Travma bir olgu olmasının yanında belli bir zaman diliminde oluşan bir süreçtir. Travmalar insanlarda büyük hasarlara yol açmaktadır. Özellikle çocukluk çağında yaşanan travmalar üstesinden gelinmediği taktirde yetişkinlik döneminde de ağır etkilere sebep olabilmektedir. Travmaların ağır etkilerini duygu, düşünce ve davranışlarımızda görebilmemiz mümkündür.

Travma sonrası yaşanabilecek durumlar

Travmalar sonucunda akur stres bozukluğu ortaya çıkabilir. Travmadan hemen sonra 3 ila 30 gün arasında sürdüğü görülmektedir. Yine travma sonrası, stres bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla 1 ay ya da daha fazla süren uzun süreli travma tepkisi ise kronik travma stres bozukluğudur. 3 aydan daha uzun sürede oluşan “tssb” olarak tanımlanır.

Adsiz tasarim 2021 01 11T205707.157 min

Travma sonrası kişiler duygusal olarak yıpranabilir. Travma sonrası kişilerde şok, kaygı, korku, üzüntü, endişe, suçluluk ve çaresizlik gibi duygusal tepkiler oluşabilmektedir.

Yaşanan travmalar sonucunda kişilik bozuklukları, ağrı bozuklukları, uyku bozuklukları, ağrı bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, anksiyete, depresyon, ağır stres tepkileri gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Travmanın tedavisi

Yaşanan travmanın tedavi edilmesi bireyler için oldukça önemlidir. Çünkü travma kişide çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Travma yaşayan kişiye psikolojik tedavi ya da ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Yaşanan travmadan her birey farklı derecede etkilenmektedir.

Adsiz tasarim 2021 01 11T205720.674 min

Bundan dolayı da kişilerin ihtiyaçlarına göre tedavi yöntemi belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Tedavinin ilk aşaması ise destek almaktan çekinmemektedir. Ruhsal anlamda yaşanan travmaların tedavi edilmesi mümkündür. Bizler de travmalar sonrası yardım almaktan kaçınmamalı, gerektiğinde destek almalıyız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
LG TV

Google Stadia ve GeForce Now, 2021'de LG TV'lere geliyor

Next Article
Hindistan

Hindistan hakkında bilinmeyenler