The Queen's Gambit

The Queen’s Gambit, satranç satışlarında büyük bir artış sağladı

Kurgusal satranç dahisi Beth Harmon’un yükselişiyle ilgili yakın tarihte yayımlanan bir Netflix mini dizisi olan The Queen’s Gambit, büyük bir başarı sağladı ve senaryolu sınırlı bir dizi için şimdiye kadarki en büyük çıkışını yaptı. Yine de bu başarının dalgaları çok daha fazla yayıldı yani satrancın kendisine büyük bir fayda sağladı.

The Queen's Gambit

The Queen’s Gambit’in çıkışı satranç satışlarını nasıl etkiledi?

NPD’nin yakın tarihte hazırlanan bir raporu, satrançla ilgili satışların, dizinin ekim ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana hızla artığını belirtiyor. Dizinin yayımlanmasını takip eden 21 gün içinde, ABD’de satranç seti satışları %87 artı ve satranç kitaplarının satışları inanılmaz bir şekilde %603 oranında artı.

Ayrıca NPD Group, Netflix’teki ilk dokuz günü boyunca ABD evlerinin diziyi izleyerek toplam 40,8 milyon saat geçirdiğini bildirdi. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, tüm seriyi bitirmek yedi saatten az sürüyor.

Oyuncak Endüstrisi Danışmanı Juli Lennett: “Daha önce düz veya azalan satranç kitaplarının ve satranç takımlarının satışları, popüler yeni diziler izleyici kazandıkça keskin bir şekilde arttı” dedi. Satranç harcamaları, büyük bir artıştan önce, serinin ilk çıkışından önceki 13 hafta boyunca da sabit kaldı.

Eski satranç dünya şampiyonu Garry Kasparov, The Queen’s Gambit dizisinde danışman olarak görev yaptı ve CNN’e  gösterinin satranç için harikalar yaratacağına inandığını söyledi. “Bence bu dizi, onu daha da ilerletmek için harika bir iş çıkaracak ve şimdi bir patlama bekliyorum çünkü satranç oyununun sizi bir inek haline getirebilecek bir şey olma algısını çürütmeye yardımcı oluyor, ya da sadece sizi deli ediyor.” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Valorant

Valorant ajanı Killjoy, bir oyun hatası nedeniyle devre dışı bırakıldı

Next Article
League of Legends

League Of Legends'ın yeni şampiyonu: Rell