Tac Mahal

Tac Mahal’in büyük sırrı

Tac Mahal, Hindistan’ın başkenti Agra şehrinde inşa edilmiştir. Dünya’nın yedi harikasından biri olup, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Tac Mahal sanılanın aksine ne bir cami ne de bir tapınaktır. Tac Mahal bir aşkın türbesidir. Aşkın mimarileşmiş halidir. Babür İmparatorluğu’nun şahı Cihan’ın aşık olduğu kadın için yaptırdığı büyüleyici bir yapıttır. Şah Cihan’ın, Mümtaz Mahal dışında başka evlilikleri de vardır. Fakat bunlar politik ilişkilere dayanan evliliklerdir. Mümtaz Mahal ise aşık olduğu kadındır.

Tac Mahal

Tac Mahal’in hikâyesi nedir?

Tarihin defalarca şahit olduğu bu aşkın hikâyesi ne yazık ki mutsuz sonla bitmiştir. Şah Cihan’ın aşık olduğu Mümtaz Mahal, güzelliği ve zekasıyla bilinirdi. Şah Cihan, eşine her konuda güvenir ve devletin üst makamlarında yetkiler verirdi. Fakat politikayı sevmeyen Mümtaz Mahal bu yüzden devlet işlerinde pek yer almadı. Siyasetle ilgilenmese de eşine destek olmak için tüm seferlere onunla birlikte giderdi.

Çıkan bir ayaklanmayı bastırmak için eşini de yanına alan Şah Cihan sefere gider. Sefer sırasında Mümtaz Mahal 14. çocuğunu doğururken ölür. O dönemde de çocuk doğururken ölen kadınlar kutsal sayılırdı. Yaşanan bu durum Şah Cihan’ın aşkıyla beraber daha dramatik bir hale gelir.

Yaşadığı üzüntüyü kaldıramayan Şah Cihan devlet işlerini bırakır ve yas içine girer. En büyük kızının ısrarı ve çabalarıyla tekrardan devlet işlerini elini alır ve bir yandan da çok sevdiği eşine verdiği sözü tutmaya karar verir.

Mümtaz Mahal ölmeden önce eşinden bir söz alır: ‘’Ben öldükten sonra çocuklarıma çok iyi bakacaksın, benden başka kimseyle evlenmeyeceksin ve öyle bir türbe yaptıracaksın ki dünya var olduğu sürece herkes bunu konuşacak.’’

Şah cihan eşine verdiği sözü tutmak için dünya genelinde bir yarışma başlatır. Binlerce mimari eser katılır bu yarışmaya. Yarışmayı kazananların ise Türk mimarlar olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda bu türbeyi yapanların Mimar Sinan’ın öğrencileri olduğu söyleniyor fakat kesin bir bilgi mevcut değil.

Tac Mahal’ın özellikleri

Tac Mahal’ın kubbesinin yüksekliği 82 metredir. Sadece kubbesinin yapımı bile 5 yıl sürmüştür. Üzerindeki hatların yapımı ise 11 yıl. Türbenin tamamında 22 bin işçi çalıştırılmış ve bin fil kullanılmıştır. Dünyanın her yerinden yapımından kullanılmak üzere binlerce değerli taş getirtilmiştir. Eserin yapımında parlak ve ince mavi damarları olan beyaz mermerler kullanılmıştır.

Tac Mahal’in minareleri dışa doğru eğiktir. Bunun sebebi ise olası bir depremde minarelerin türbe üzerine düşüp Tac Mahal’e zarar vermesini engellemektir. Minarelerin üstünde Yasin suresinin tamamı yazılıdır.

Adsiz tasarim 2020 12 20T021707.324
Tac Mahal'in büyük sırrı 8

Tac Mahal’in en önemli özelliklerinden birisi de mehtaplı gecelerde aydan bile parlak olmasıdır. Türbeye girerken kırmızı tuğlalardan yapılmış bir kapıdan geçilir. Bu, türbeye girer girmez o gösterişliyi yapıyı daha öne çıkarmak içindir. Bu çok fazla insanın dikkatini çekmese de mimariyi güzelleştiren akıllıca bir başka detaydır.

Bir başka görülmeyen güzellik ise Tac Mahal’in Yamuna Nehri’nin kıyısında yapılmasıdır. Sebebi ise Şah Cihan’ın eşini pencereden izlemek istemesiymiş.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Tarih olduğu için ilgimi çekmez dedim geçtim. Girdikten sonra merakla okuyup tek solukta bitirdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Kamboçya

Kamboçya'nın acı tarihi

Next Article
İngilizce

İngilizcenizi geliştirebileceğiniz 10 ücretsiz web sitesi