SpaceX

SpaceX, Space Development Ajansı uydularını fırlatmak için sözleşme imzaladı

Savunma Bakanlığı, 31 Aralık’ta Pentagon uzay ajansı için 28 uyduyu fırlatmak amacıyla SpaceX’e 150,4 milyon dolarlık bir sözleşme verildiğini duyurdu.

Sözleşme, Uzay Geliştirme Ajansı’nın birden fazla satıcıdan satın aldığı farklı boyutlarda küçük ve orta ölçekli uzay araçlarının bir karışımını fırlatmaktır. Bu, Taşıma Katmanı olarak bilinen 20 veri uydusunu içerir ve diğer sekizi, izleme olarak bilinen füze uyarı uydularıdır.

SpaceX

SpaceX bu uyduları nereden fırlatacak?

Şirket, bu uyduları California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü‘nden fırlatacak. Uzay Geliştirme Ajansı 6 Ekim’de teklif istedi ve yanıtların 9 Kasım’da yapılması bekleniyor. Ajans, uyduların 2022’nin sonlarında fırlatılmaya hazır olacağını tahmin ediyor.

Adsiz tasarim 2021 01 01T204156.035 min

Manifesto, teklif talebine göre 950 kilometre yükseklikte iki dairesel yakın kutup yörüngesinde 14 uzay aracından oluşan iki uçağa bölünecek. Ajans; fiyat, program ve geçmiş performans gibi çeşitli kriterlere göre en iyi değeri sunan bir sağlayıcı seçeceğini söyledi.

Ayrıca SpaceX, ekim ayında dört izleme uydusu üretmek için bir Uzay Geliştirme Ajansı sözleşmesini imzaladı ancak henüz çözümlenmemiş rakip teklif sahiplerinin protestosu nedeniyle çalışma beklemeye alındı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Flash Player

Hoşça kal Flash Player

Next Article
Microsoft

Microsoft, hackerların bazı kaynak kodlarını görebildiğini söylüyor