Sony

Sony, Mandalorian benzeri sanal set ekranlarını satmaya başlayacak

Sony, dijital film setleri oluşturmak için kullanılabilecek bir dizi modüler ekran satmaya başlayacağını duyurdu. Bu tür bir teknoloji tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Industrial Light & Magic ve Epic Games’in Mandalorian’ı yaratmaya yardımcı olmak için benzer setler oluşturması olabilir.

Ekranlar, MicroLED’leri kullanan modüler paneller olan ve daha önce tabela için kullanılmak üzere pazarlanan Sony’nin Crystal LED serisinin bir parçasıdır. Ekran teknolojisi ve modülerliği, bir denetleyiciye bağlı bir grup paneli kullanarak muazzam görüntüler oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Ekranlardan sanal bir set oluşturmaya çalışıyorsanız bu oldukça yararlı olabilir.

Sony
Sony, Mandalorian benzeri sanal set ekranlarını satmaya başlayacak 8

Sony’nin ekranlarında öne çıkan özellikler

Bugün duyurulanlar yeni B serisinin bir parçası ve film prodüksiyonu için yararlı olarak pazarlanıyor. Yansıma önleyici kaplamaları var ve oldukça parlaklar. Sony, 1.800 nitte çalışabileceklerini söylüyor. Apple’ın Pro Display XDR’ı 1.600 nit ile öne çıkıyor ve inanılmaz derecede parlak bir ekran.

Arka planınızı ekranlardan oluşturmanın bir yararı, yaydıkları ışığın izleyiciyi oyuncularınızın gerçekte orada olduğuna ikna etmeyi kolaylaştırmasıdır. Geleneksel yeşil perde setlerinde arka plan düz bir renktedir ve oyuncularınızı arka plan gerçekten varmış gibi aydınlatmanız gerekir. Bununla birlikte, ekranları kullanırken arka plan zaten oradadır ve ışık sağlar.

Tamamen uydurma bir örnek olarak, günbatımında çölde oturan bir karakter hayal edelim. Bunu yeşil bir ekranda çekiyor olsaydınız, oyuncunun gerçekten dışarıda olsaydı nasıl görüneceğini simüle etmek için bir takım ışık ayarlamanız gerekirdi. Bununla birlikte, ekran kullanıyorsanız, bu ışığı sizin için üreteceklerine çoğunlukla güvenebilirsiniz. Bu da gerçekçi görünümlü bir çekim yapmayı kolaylaştırır.

Adsiz tasarim 2021 01 07T102731.945 min
Sony, Mandalorian benzeri sanal set ekranlarını satmaya başlayacak 9

Ekranlarda gerçekçi yansımalar

Ekranların kullanılması daha gerçekçi yansımalar anlamına da gelebilir. Örneğin varsayımsal karakterimiz, hafif yansıtıcı bir kask takıyor olsaydı ve biz yeşil bir perde üzerinde çekim yapıyor olsaydık, bu yeşil rengi yansıtırdı. Görsel efekt sanatçıları da daha sonra geri dönmeli ve kaskın aslında çölü yansıtıyormuş gibi görünmesini sağlamalıydı. Bununla birlikte, ekranlarla kask, çevresinde görüntülenen görüntüleri yansıtabilir ve sonrasında ise herhangi bir işlem gerekmez.

Sony, bu ekranların yüksek kare hızları ve 3D kapasitesine sahip olduğunu söylüyor, bu nedenle onları ne türde kullanacağınız konusunda çok fazla esneklik var. Bunları “yazın” satışa sunmayı planlıyor, ancak henüz bir fiyat açıklamadı. Bunların profesyonel düzeyde ürünler olduğu düşünüldüğünde, muhtemelen bir sormak zorunda kalırsanız “bunu karşılayamazsın” cevabını almanız çok olası bir durum. Ancak kendiniz bir tane satın almayacak olsanız bile, yakında bunlar kullanılarak üretilen filmleri ve şovları izliyor olabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Facebook

Facebook acil durum ilan etti ve Trump videosunu kaldırdı

Next Article
MacOs

MacOS Big Sur kullanıcılarının güvenlik korumalarını güncellemek için beklemeleri gerekebilir