Paratoner

Paratoner nedir?

Her evin çatısında görüp de anlamlandıramadığımız bu çubukların adı, Paratoner veya Yıldırımsavardır. Bu cihaz, havadaki elektrik yükünü toprağa aktarmayı amaçlayan bir araçtır. Paratonerler bakırdan yapılır ve doğrudan toprağa bağlanır ve bu bağlantı sayesinde de iki bulutun çarpışarak ortaya çıkardığı elektrik yükünü doğrudan toprağa iletir ve etkisiz hale getirir.

Paratoner

Nerden çıktı bu paratoner?

Bu cihazın mucidi, Benjamin Franklin’dir. Elektrik yüklerini artı ve eksi şeklinde isimlendiren Franklin, elektriğin bazı ortamlarda fazla veya eksik miktarlarda bulunabilen bir sıvı olduğu kanaatine vardı.

Leiden şişesiyle ilgili deneylerde yapan Franklin, şişeden çıkan elektriğin çıkardığı çıtırtılar ve kıvılcımlarla gök gürültüsü ve şimşek arasında bir bağlantı kurdu ve 1752 de fırtınalı bir havada bir uçurtma uçurdu ve bir Leiden şişesini yüklemeyi başardı. Bu deney sayesinde çok fazla deneyim elde eden Franklin, bu cihazın gerçek mucidi sayılmaktadır.

Paratoner

Mjolnir’e çok benzemiyor mu?

Mjolnir, İskandinav mitolojisinde yer alan Tanrı Thor’a ait savaş çekicidir. Thor bu çekiç sayesinde yıldırımları kontrol edebilmektedir ve bu çekiç yalnızca kendisine layık olanlara güç vermektedir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Koronavirüs

Koronavirüs, karantina ve ruh sağlığımız   

Next Article
Psikolojik Taciz

İş yaşamında psikolojik taciz: mobbing