Ölüler Günü Festivali

Ölüler Günü Festivali nedir?

Orijinal adı “Dia De Los Muertos” olan Ölüler Günü Festivali, Aztekler döneminden beri Meksika’da coşkuyla kutlanmaktadır. Adından dolayı Cadılar Bayramı’na benzediği düşünülse de aslında oldukça farklıdır. Bu festival, “unutulursan ölürsün” felsefesi ile ortaya çıkmıştır ve ölen yakınlarını bu festival ile anarlar.

Ölüler Günü Festivali

Ölüler Günü nasıl kutlanıyor?

Ölümü kötü bir son olarak görmeyen Latinler, ölen sevdikleriyle bir araya geldiklerine inandıkları bu günde çeşitli hazırlıklar yaparlar. Sunaklar hazırlayarak içlerine bol yiyecek ve içki bırakırlar. Mezarlığa gidip yakınlarının mezarında piknik yapar ve müzik açıp eğlenirler. Mezarlar, mumlar ve çiçeklerle süslenir. Onların inanışına göre ölüler üzüntü ve ağıtlarla değil, kutlamalarla anılmalıdır.

Aztek mitolojisinde yer alan Mictlantecuhtli, ölülerin ruhlarını koruyan ve onlara nöbetçilik yapan bir ölüm tanrıçasıdır. Tanrıçayı sembolize eden kemik ve kafatası figürlerini kıyafetlerinde ve makyajlarında kullanırlar.

Ölüler Günü Festivali

Ölüler Günü ne zaman kutlanır?

Melekler Günü olarak anılan ve her yıl 31 Ekim-2 Kasım arasında kutlanan bu festivalin 14-15. yüzyıldan beri var olduğuna inanılıyor. Hristiyanlık dininin yayılmasından sonra Katolik inancının All Saints Day ve All Souls Day adını verdiği bu kutlamalar, Pagan esaslarını hâlâ taşımaktadır. Bu günde ölülerin ruhlarının yakınlarının yanına geldiğine inanılır.

Ölüler Günü Festivali

Uzun zamandır var olan bu gelenek, günümüzde renkli şenliklere dönüşmüştür. Meksikalı sanatçı José Guadalupe Posada’nın çizimlerinden biri olan Calavera De La Catrina, bu festivale ilham olmuş ve figürleri kullanılmaya başlanmıştır.

Ölüler Günü Festivali
Ölüler Günü Festivali nedir? 11

Artık sokaklara taşınmış olan bu eğlenceli festivalde danslar edilmekte, büyük maskotlar ve festival arabaları hazırlanarak yürüyüşler düzenlenmektedir. Dünya çapında en çok bilinen festivallerden biri olan Dia De Los Muertos, turistlerin de ilgisini çekmektedir. Üstelik COCO adında bir animasyon filmine bile konu olmuştur.

COCOo scaled

Bilinen en eski yerleşim yeri Göbeklitepe içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
wUDmhi

No More Heroes serisi PC platformuna mı geliyor?

Next Article
Kendini Yaratmak

Kendini yaratmak