Model

Model kimdir?

Grubun solisti Fatma Turgut’un gruptan ayrılmasıyla ülkenin çoğunu yasa boğan Model, günümüzde bile ülkenin en sevilen gruplarından sadece birisi. Biraz da bu gruptan bahsedelim.

Model

Model grubu nasıl kuruldu?

Model, 2005 yılında ilk ismi “A Due Carmen” ve Okan Işık (gitarist), Aşkın Çolak (davul-perküsyon) ve Can Temiz (bas gitar) tarafından İzmir’de kurulan bir rock grubudur. 2007’de gruba Fatma Turgut (vokal) ve Serkan Gürüzümcü (gitarist) katıldı ve daha sonraki yıl grubun adı “Model” olarak değiştirildi. Ancak 2012 Aralık ayında Aşkın Çolak gruptan ayrıldı ve yerine grup üyeleriyle eskiye dayanan arkadaşlığı olan Kerem Sedef geldi.

Model

Kariyerleri

İlk albümleri olan Perili Sirk, GNL Entertainment desteğiyle 2009 yılında piyasaya sürüldü. ve Piyasaya sürdükleri bu ilk albümde Levent Yüksel ile birlikte hazırladıkları Bak Bir Varmış Bir Yokmuş düeti de bulunuyor. Model, albüm ve konserlerle birlikte aynı zamanda çeşitli şirketler için yaptığı jingle’lar ile adını duyurdu.

İkinci albümleri olan Diğer Masallar, Demir Demirkan prodüktörlüğünde Şubat 2011‘de piyasaya sürüldü. Bu dönemde AFM, Herbalife, Algida ve Sinpaş gibi markalar için jingle’lar yaptı. Albümdeki “Pembe Mezarlık”, “Buzdan Şato”, “Değmesin Ellerimiz” ve “Bir Melek Vardı” şarkıları ise dinleyiciler tarafından oldukça beğenildi.

Model
Model kimdir? 9

Üçüncü albümleri olan Levla’nın Hikayesi, ikinci albümleri gibi Demir Demirkan prodüktörlüğünde ve GNL Entertainment adı altında Kasım 2013‘te piyasaya sürüldü. Grup, bu albümde ayrılık yasını ve iç hesaplaşma konseptini işledi. 

Model, albüm ve jingle’ların yanı sıra Sokakta Hayat Var projesinde, One Love gibi çeşitli festivallerde, İstanbul Live, Jolly Joker ve Bronx Pi sahnesinde yer almıştır.

Grup Neden Dağıldı?

26 Eylül 2016’da grubun dağıldığı haberi geldi ancak 27 Eylül’de grubun solisti haberleri yalanladı. Diğer Model üyelerinin yurt dışına yerleşmek istemeleriyle Fatma Turgut, 27 Aralık 2016 gecesi kendi sosyal medya hesabından gruptan ayrıldığını duyurdu. Grubun hesabından Can Temiz ve Okan Işık ise ayrıldığını doğruladı. Fatma Turgut şuan kendi kariyerine devam etmekte.

Fatma Turgut kimdir? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Fatma Turgut

Fatma Turgut kimdir?

Next Article
Dune

Dune, HBO Max'te yayımlanmayabilir