Xbox

Microsoft, Xbox Series X’de stok kıtlığı problemi yaşıyor

Xbox Series X ve Xbox Series S’nin piyasaya sürülmesinden yaklaşık üç ay sonra Microsoft, en az Nisan 2021’e kadar devam etmesi beklenen stok kıtlığıyla birlikte, yeni konsollarına yönelik talebi karşılamaya devam ediyor.

Ancak Larry Hyrb’ın video podcast’i yakın zamanda ortaya çıktığında, Xbox patronu Phil Spencer hayranlara şirketin daha fazla Xbox Series X yapmak için ellerinden geldiğince sıkı çalıştığına dair güvence verdi. Yönetici, işlemci üretimine yardımcı olmak için üretimi artırıp artıramayacağını sormak için AMD’ye ulaştığını bile açıkladı.

Xbox Series X
Microsoft, Xbox Series X'de stok kıtlığı problemi yaşıyor 7

AMD, hem Series X hem de Series S için GPU ve CPU’yu, konsolun 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU ve RDNA 2 sınıfı GPU’dan oluşan özel tasarlanmış işlemcisi ile üretiyor. AMD’nin bu üretimi artırmasıyla, Microsoft tarafından teorik olarak daha fazla konsol üretilebilir.

Ancak AMD çiplerini kullanan yalnızca bu konsollar değil. PS5 de 8 çekirdekli bir AMD Radeon rDNA 2 GPU ve AMD Zen 2 tabanlı CPU kullanıyor ve benzer olarak lansmanından bu yana stok kesintisi yaşıyordu.

Spencer, Hyrb’e şunları söyledi: “Sadece biz değil, oyun piyasası 2020’de gerçekten kendine geldi. Açıkçası, PlayStation 5 çok kısıtlı. AMD ve Nvidia’nın ekran kartlarına baktığınızda… Şu anda oyun oynamaya çok fazla ilgi var ve konsol satışları bunun sadece bir göstergesi ancak donanımlar yetersiz. Ama elimizden geldiğince çok çalışıyoruz. Ekipler inanılmaz derecede bu işe kendini adadı ve biz daha fazlasını üretmek için çalışırken insanların sabrını takdir ediyorum.”

Xbox Series X konsolu stok kıtlığı ne kadar sürebilir?

Microsoft, bu yılın en az nisan ayına kadar Xbox stok sorunlarının üstesinden gelmenin olası olmadığını zaten belirtti. Kasım 2020’nin ortalarında bir konferansta konuşan Finans Müdürü Tim Stuart, tatil sonrası çeyreğine doğru ilerlediklerini ve dolayısıyla da Microsoft’un 2021’in 3. çeyreğine kadar tedarik sıkıntısının devam edeceğini belirtti.

Bu da en erken nisan 2021’e kadar konsol stokunda bir sıçrama görmeyeceğimizi gösteriyor, ama muhtemelen yılın ilerleyen aylarında bu sorun çözüme kavuşacaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Samsung

Samsung Galaxy S21, genişletilebilir depolama seçeneğini kaldırabilir

Next Article
Adsiz tasarim 2021 01 03T214049.039 min

Monster Hunter Rise ne zaman çıkacak?