MacOs

MacOS Big Sur kullanıcılarının güvenlik korumalarını güncellemek için beklemeleri gerekebilir

Cihazlarını Blackberry Cylance’ın tüketici antivirüs yazılımıyla koruyan Mac kullanıcıları, şirketin yazılımı macOS’un en son sürümünde çalışmak üzere henüz güncellenmediğinden, macOS Big Sur‘a yükseltmenin güvenlik korumalarını kaybetmeye değip değmeyeceğine karar vermek zorunda kalacaklar.

Apple ilk olarak kasım ayında 11 sürümünü yayımladı ve 11.1 sürümü bir ay sonra aralık ayı ortasında yayımlandı. Ancak Cylance, Big Sur’u desteklemek için Smart Antivirus yazılımını henüz güncellemedi.

MacOS

Sonuç olarak, Mac kullanıcılarının 50’den fazla güvenlik açığını yamalayan en son işletim sistemi yükseltmelerini yüklemek veya macOS’un eski bir sürümünü çalıştırırken Cylance’ın antivirüs yazılımını kullanmaya devam etmek arasında seçim yapması gerekecek.

MacOs Big Sur kullanıcıları başka bir antivirüs kullanamaz mı?

Bu kullanıcılar başka bir antivirüs programıyla gitmeyi seçebilseler de, Cylance Akıllı Antivirüs ürününü yıllık abonelikle satıyor, böylece bu müşteriler yazılım için hâlâ ödeme yapıyor olacak.

25 Kasım’da Cylance tarafından yayımlanan bir destek beyanında şirket, Smart Antivirus kullanıcılarının 11 sürümüne yükseltmeye ara vermelerini önerdi ve şunları söyledi:

“Kullanıcılar, 10.15 (Catalina) veya önceki bir sürümünü çalıştıran cihazlarda Cylance Smart Antivirus yüklüyse, bir sonraki duyuruya kadar cihazlarını macOS 11.0’a yükseltmemelidirler.”

MacOS

Şirket ayrıca gönderisinde Smart Antivirus’ün henüz Big Sur üzerinde çalışacak şekilde güncellenmemesinin sebebinin Apple’ın kexts’ten (çekirdek uzantıları) sistem uzantılarına geçmesi olduğunu açıkladı.

Bir sistem yükseltmesi veya tercih ettiğiniz antivirüs yazılımını kullanmak arasında seçim yapmak zorunda kalmak kesinlikle bir rahatsızlık olsa da, güncellemenin ocak ayının sonunda yayımlanması planlandığı için Smart Antivirus kullanıcılarının artık çok fazla beklemesi gerekmeyecek.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Sony

Sony, Mandalorian benzeri sanal set ekranlarını satmaya başlayacak

Next Article
Twitch

Twitch, PogChamp ifadesini kaldırıyor