Fidel Castro

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro kimdir?

Uzun yıllar boyunca küresel politikada adından sıkça söz ettiren Fidel Castro, kimilerine göre kahraman ve bir devrimci, kimilerine göre ise baskıcı bir diktatördü. 1953 yılında Batista rejimine karşı 165 arkadaşıyla beraber bir baskın düzenledi fakat başarısız oldu. 16 Ekim 1953 tarihinde Santiago’daki Küba Yüksek Mahkemesi’nde yapılan yargılamada çoğu kişinin bildiği ünlü savunmayı şu şekilde yaptı: ”Sayın yargıç siz beni mahkûm edin! Tarih beni haklı çıkaracaktır (La Historia Me Absolvera)!” 16 yıla mahkum olan Fidel, 21 ay hapis yattı. Geri kalan cezası ise bağışlandı ve ardından serbest bırakıldı.

Fidel Castro

Fidel Castro, 1955’te Küba’dan ayrılarak Meksika’ya geçti ve burada 26 Temmuz Hareketi adlı bir örgüt kurdu. Alberto Bayo’nun yönetiminde gerilla savaşı eğitimini gören örgüt üyeleri, 1956 yılında Küba’ya geldiler. Hükümetle yapılan savaşta Fidel Castro birçok arkadaşını kaybetti. Kardeşi Raul Castro’nun da içerisinde bulunduğu 12 arkadaşıyla birlikte, Oriente’nin güneybatısında bulunan Sierra Maestra Dağları’na çekildiler. Burada iki yıl boyunca Batista kuvvetlerine karşı gerilla savaşı yürüttüler. Batista, hem çok fazla askeri yenilgiye uğrayıp hem de siyasi desteği de kaybedince 1958 yılında ülkeyi terketti. 1959 yılbaşı gecesinde sakallı gerillalarıyla tüm dünyayı şaşırtan Avukat Fidel Castro, başbakanlığa getirildi.

Fidel Castro

İktidardaki yılları

Amerikalı turistlerin eğlence merkezi haline gelen Küba’yı kendi iktidarı altında bir adaya dönüştürdü. Amerika’nın ilk komünist devletini kurdu. Castro hükümeti köklü değişikliklere girdi. Fiyatlar ve kiralar yarıya düşürülmesinin ardından güçlü bir toprak reformuna girildi. Toprak kamulaştırıldı ve halk çiftlikleri olarak işletilmeye başlandı. Bu sırada topraklarının kamulaştırılmasından zarar gören ABD, Küba’ya ekonomik ambargo uyguladı. Sürgündeki Kübalılardan 1500’ü ABD tarafından silahlandırıldı. Domuz Körfezi Çıkarması fiyaskoyla sonuçlandı. John F. Kennedy, daha fazla füzenin Küba’ya ulaşmasını engellemek amacıyla adaya abluka koydu. Krizin son anda engellenmesiyle Washington geri adım attı ve işgalden vazgeçti. Dünya nükleer bir savaşın eşiğinden döndü.

Fidel Castro, SSCB desteğiyle kıtanın en büyük ikinci ordusunu kurdu. 1980’li yılların sonlarında Sovyetler ile imzalanan ticari antlaşmalar doğrultusunda bu sıkıntılı dönem atlatıldı ve ülke ekonomik anlamda biraz rahatladı. Fakat SSCB çökünce Küba da ekonomik bir yıkımla karşı karşıya kaldı. 1994 yılında, Amerika hayalleriyle yanıp tutuşan 30.000’den fazla Kübalı, deniz yoluyla Florida sahillerine kaçtı. Papa bu dönemde ABD’nin ülkeye yaptığı ambargoyu kınadı.

Fidel Castro

2001 yılına gelindiğinde Fidel Castro’nun sağlık durumu kötüye gitmeye başladı. Kendisinden Castro’nun öğrencisi olarak bahseden Venezuela Başkanı Chavez ile bir görüşmesinde şunları dile getirdi: ‘’Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri ve inançları, bu dünya ve insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz.’’

2006 yılına gelindiğinde Castro, sağlık sebepleri yüzünden koltuğunu kardeşi Raul‘a devretti. Görevini devrettikten sonra kamuoyu önüne çok çıkmadı. ABD, 2014’te Küba’ya yaptığı ambargoyu kısmen kaldırdı. ABD Başkanı Obama 2016’da Küba’yı ziyaret etti. Castro ise yaşanan gelişmeyi olumlu karşıladığını fakat ABD’ye güvenmediğini sözlerine ekledi.

Devrimin tarihi lideri hayatını kaybetti

25 Kasım 2016 tarihinde Fidel Castro, uzun süredir mücadele ettiği çoklu organ yetmezliğine yenik düşerek hayatını kaybetti. Castro’nun ölümünü, kardeşi Raul Castro şu şekilde halka duyurdu: ‘’Küba Devrimi’nin başkomutanı, bu akşam (Cuma) saat 22.29’da vefat etti.’’  Fidel Castro’nun ölümü üzerine ülkede derin bir matem havası yaşandı. Ülke genelinde dokuz gün yas ilan edildi.

  Ben de devrim gerçekleştirdim ama Atatürk’ün yaptıklarını yapamazdım.

FİDEL CASTRO

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
The Worl Ends With You

The World Ends With You animesinin aksiyon dolu ilk fragmanı yayımlandı

Next Article
WandaVision

WandaVision dizisi, kamerayla konuşan karakterleri de içerecek