Kendini Yaratmak

Kendini yaratmak

Kendini yaratmak… Çoğumuzun hayatında unutamayacağı dönüm noktaları olmuştur elbette. Bir vazgeçişi, aldanışı, düşüşü, tekrar ayağa kalkışı, kaybedişi, kazanışı… Bunların hepsi aslında bizi şu anki benliğimize götürmez mi?

Bu duygular kadar bize kattığı değerler de bir o kadar gerçek değil midir? Hepsinin toplamı bütünde tek, özünde bambaşka şekillerden oluşan bizlerin özgün imzası aslında. Çünkü her kazandığımız değerde biz, eski biz değiliz.

Kendini Yaratmak

Kendini yaratmak ne anlama geliyor?

Daha önce kaybolduğun bir yola tekrar başlama şansın olsa ne yapardın? Bu durumda birçok seçim: Tekrar kaybolacağını düşünenler, bir rehbere ihtiyaç duyanlar, yolun bir an önce bitmesini isteyenler, kaybolduğu yerde kendini arayanlar, yolun sonunu merak edip tekrar başlamak isteyenler şeklinde sıralanabilir.

Kaybolduğumuz yol kendi hayatımızdır aslında. Hayatımızda bazen bir yabancı gibi kaldığımız, çok iyi yaptığımız bir şeyleri yapamadığımız, koşulsuz şartsız güvendiğimiz dağların altında ezildiğimiz, sapasağlam gördüğümüz duvarların yıkılıp kuru bir ayazda çırılçıplak kaldığımız, en yükseklerden birdenbire yere çakılıp ne olduğunu anlamadığımız gibi durumlarla karşılaşabiliriz

Bunları yaşayan ilk insan olmadığımız gibi, son yaşayan da olmayacağız. İşte tam da bu sırada; öğrendiklerimiz, kazandıklarımız, yaşadıklarımız, ne olmak istediğimiz aslında olaylar karşısındaki duruşumuzu belirleyecek. Ve her seçimde girdiğimiz hayat kapısından bambaşka şekilde çıkmış olacağız.

Kendini Yaratmak
Kendini yaratmak 8

Asla pes etmemek

Yeni yürümeye başlayan küçük bir çocuğu düşün. Ayakları yere sağlam basana kadar kaç kere düşmüştür? Tabii ki sayısızca kez… Ama hiç vazgeçmemiştir.

Eğer vazgeçseydi o gücü belki kendinde bulamayacaktı ve yaşaması gereken hayatın hep bir adım gerisinde kalacaktı. Evet, tekrardan aynı yerden kanamamak için nasıl ve ne şekilde düştüğümüzü unutmamalıyız ama sürekli geçmişe bakarak da hayatımıza devam edemeyiz.
 
Bu yüzden de hayatımıza devam etme yolundaki ilk adım, ders alarak yeniden başlamak ve hiç pes etmeden en iyi şekilde yaşamak için çabalamaktır. Hayat bizi asla beklemiyor ve tam aksine de bekletiyor. Her geçen gün biraz daha uzaklaştırıyor gerçek yaşamımızdan.

Ve bize yine iki seçim sunuyor: Ya sonunu asla bilemediğimiz yollarda oradan oraya savrulmak ya da bize dayattığı oyunlarda kurallarımızı koyup kendini yaratmak ve hiç vazgeçmemek.

Nazım Hikmet‘in de dediği gibi:

Bu dünya soğuyacak günün birinde,
hatta bir buz yığını
yahut ölü bir bulut gibi de değil,
boş bir ceviz gibi yuvarlanacak
zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız.
Şimdiden çekilecek acısı bunun,
duyulacak mahzunluğu şimdiden.
Böylesine sevilecek bu dünya
‘YAŞADIM” diyebilmek için…

Psikoloji nedir? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
7 comments
  1. Pes etme noktasına gelen her insanı yeniden ayağa kaldırabilecek bir yazı olmuş. İnsana dokunan ve yol gösteren yazılara ihtiyaç duyuyoruz. Elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş.

  2. Cümle cümle altını çizmek istediğim bu yazıyı kim yazmışsa ellerine sağlık 💜 O kadar güzel ve o kadar benden ki. Kendimle gezindim sanki satır aralarında. Çok beğendiğim bu yazıyı ne zaman düşecek gibi olsam gelip okuyacağım, teşekkürler 💜

  3. okurken çoğu satırda “ben de aynı şeyleri yaşadım ve hissettim” dedim, içe işleyen ve herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir yazı olmuş. yazarın emeğine sağlık 👌

  4. Hayat bizi asla beklemiyor tam aksine bekletiyor.. Hayatın denklemi ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi ruhu ruhuma dengim yolun hep gümüş ışıklı olsun..

  5. Psikolojik yazıları okumayı pek sevmem bana herzaman dili ağır gelir okumaya başladığımda daima sıkılırım bu yazı öyle değil gerçekten çok akıcı insanı sıkmayan bir dili var ayrıca akıcı dilin yanında değinilen konu gerçekten herkesin hayatında yaşadığı yada yaşayacağı güncelliğini kaybetmeyen bir konu konu seçimi ve dil bakımından çok başarılı bir yazı umarım aynı sadelik ve güncellikte yazarın yeni yazılarını okuruz. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Ölüler Günü Festivali

Ölüler Günü Festivali nedir?

Next Article
wp2073831

Epic Games Store'da Alien: Isolation şimdi ücretsiz