Kamboçya

Kamboçya’nın acı tarihi

Çok uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kalan Kamboçya, biraz olsun rahatladığı bir dönemde aslında kendisiyle doğrudan ilgisi olmayan bir savaş içine girdi. ABD ve Vietnam savaşı sırasında birçok Vietnam gerillası Kamboçya’nın köylerine kaçtılar. Ardından bir iç savaş meydana geldi ve ABD, Vietnam dışında Kamboçya’yı da bombalamaya başladı. Yaşanan iç savaş sonucunda halk çok ağır kayıplar verdi. Bombalamalar sonucunda işler daha kötüye gitti. İnsanlar evlerini terk etti ve tarlalarını işleyemez hale geldiler.

Kamboçya’da yaşanan askeri darbe sonucu kralları Çin’e kaçtı. Aynı zamanda ABD her yeri bombalamaya devam ediyordu. O dönemde Pol Pot, Kızıl Kmerlerin başına geçti ve ülkenin başkanlığını eline aldı. Başa geçen Pol Pot yeni bir düzen kurmak için direkt olarak harekete geçti.

Kamboçya Pol Pot

Pol Pot’a göre insanlar

Pol Pot’a göre insanlar doğuştan eşitlerdi. Aile, para, eğitim gibi kavramlara inanmayan ve insanı bozan şeylerin bunlar olduğunu düşünen Pol Pot, bunları ortadan kaldırmak istedi. Devrimin ise topraktan geleceğine inandığı için halkı köylere göç etmeye zorladı. Ona göre çiftçi iyi insan, çiftçi olmayan ise kötü bir insandı.

Pol Pot kimsenin eğitim görmesini istemediği için okulları kapattı. Kimsenin zengin olmasını da istemediği için merkez bankasını kapattı. Aynı zamanda postaneler ve fabrikalar da kapatıldı.Daha önceden eğitim gören doktor, asker, öğretmen, bilim adamı ya da okuma yazması olan herkes işkence görerek öldürüldü. Pek çok kişi yabancı dil bildiği için bile ölüme mahkum edildi.

Pol Pot aile kavramına da karşı olduğu için küçük çocukları ailelerinden ayırıp kendi rejimleri için yetiştirmeye başladılar. Aileleri ise pirinç tarlalarında çalışmaya zorlanıyordu.

İnsanlar ya işkencelerden ya da çalışmanın verdiği yorgun ve açlıktan ölmeye başladılar. Bir dönem sonra insanlara işkence yapacak yer kalmayınca okullar işkence merkezi haline getirildi. Pol Pot rejiminde toplamda 2 milyon insan hayatını kaybetti. Söylemesi belki kolay ama o dönemdeki halkın gördüğü işkenceler aklın almayacağı ölçüde acımasız ve kötüdür.

Kamboçya’nın karanlık dönemden kurtuluşu

Kamboçya’da insanları vahşice katleden Pol Pot, Vietnam ile savaşa girdi. Pol Pot’un askeri yenilince, o ve adamları Tayland’a kaçtılar. Böylece Kamboçya, yaşadığı karanlık dönemden kurtulmuş oldu.

Vietnam Savaşı

Her ne kadar Pol Pot rejimi ülkeyi terk etse de izleri maalesef halkın üstünde devam etmektedir. İnsanlar eğitim almaktan bile hâlâ korkar haldeler. Çünkü bir dönem sırf eğitim aldığı için büyüklerini kaybettiler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
egs back4blood turtlerockstudios s1 2560x1440 f043643c254f

Back 4 Blood’ın kapalı alfası kısa süreliğine oynanılabilir

Next Article
Tac Mahal

Tac Mahal'in büyük sırrı