rich bezos

Jeff Bezos: Dünyanın en zengin adamı

 Dünya çapında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Amazon‘un kurucusu, başkanı ve CEO’su olan ve aynı zamanda Amerikalı internet girişimcisi, yatırımcı, sanayici ve medya sahibi Jeff Bezos; 12 Ocak 1964 yılında New Mexico’da doğmuştur.  Jeff Bezos, dünya çapında E-ticaretin gelişmesinde önemli rol oynayan isimler arasında yer almaktadır. Bezos’un bu hareketi, Time Dergisi tarafından 1999’da Yılın İnsanı seçilmesini sağlamıştır.

Amazon’un dışında havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin’in de kurucusu aynı zamanda sahibi olan Bezos, 2013’de The Washington Post gazetesini de satın almıştır.

JB1
Jeff Bezos

Jeff Bezos’un hayatı

Çok küçük yaşlardan itibaren bilgisayara büyük ilgi duymaya başlayan ve eğitimi boyunca oldukça başarılı olan Bezos, River Oaks İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, üst düzey yeteneğe sahip çocukların bulunduğu lisesini birincilikle bitirmiş, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nde de başarısını devam ettirerek yine sınıf birincisi olarak diploma almıştır. Yaz aylarını dedesinin Texas’daki çiftliğinde geçiren Bezos, sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak çalışmıştır. Bu önemli girişimleri, Jeff Bezos’un iş dünyasında zirveye yerleşmesini sağlamış ve bununla birlikte hayat hikayesi de bir ders niteliği kazanmıştır.

jbb

Bezos 1986 yılında üniversite diplomasını alınca, Mayıs 1986’da mezuniyetinden sonra, Priceton mezunu çalışanlar aramakta olan Fitel firmasının on birinci elemanı olmuştur. 1987 yılının şubat ayında, başarısı sayesinde teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi eden 23 yaşındaki genç adam, aynı zamanda şirketin Londra ve New York ofislerinde çalışan 12 analist ve programcıyı yönetmiş; programlama, tasarım ve test aşamalarını denetlemiştir.

Jeff Bezos ve ailesi

Çalışma arkadaşlarından biri olan MacKenzie, Jeff Bezos ile ilişki yaşamaya başlamış ve kısa bir süre sonra da evlenmiştir. Amerikalı roman yazarı MacKenzie, 2014 yılında zorbalığa karşı bir organizasyon olan Bystander Devrimi‘ni kurmuştur ve burada yönetici müdür olarak görevini yapmıştır.

MacKenzie, Amazon’un kuruluşundan itibaren başarısının önemli bir parçasıydı ve Amazon’daki ilk iş planının oluşturulmasına da yardımcı olmuştur. Şirketin ilk muhasebecisi olarak hizmet veren ve Toni Morrison‘un yanında Princeton Üniversitesi’nde eğitim almış bir romancı olan MacKenzie, 2 tane roman yayınlamıştır. 25 yıl süren evlilikleri 2019 yılında sona ermiştir.

JBesi

MacKenzie ve Jeff 1 kız ve 3 erkek çocuğa sahip olmuşlardır. Bezos, MacKenzie ile ilişkisini bitirdikten sonra The National Enquirer’da sunuculuk yapan Lauren Sanchez ile sevgili olduğu hakkında dedikodular ortaya çıkmıştır. 2019 yılının nisan ayında kocasından boşanan Sanchez, Bezos ile temmuz ayında Wimbledon’da bir çift olarak ilk kez birlikteliklerini açıklamışlardır.

Amazon ve Blue Origin

Başkan yardımcılığı yaptığı sırada daha çok üzerine düştüğü internetteki yatırımlar, Bezos’un girişimci hayal gücünü tetikledi. D.E. Shaw & Co ile ilişkisini 1994 yılında kesti ve kendi hayali olan sanal bir kitapçı açabilmek için Washington’a yerleşti. Birkaç kişi ile birlikte evinin garajında çalışarsk kendi kurduğu site için yazılım geliştirmeye başladı.

blue origin

Kurduğu sitenin adını Güney Amerika’da bulunan bir nehirden esinlenerek Amazon olarak belirledi ve ilk kitap satışını da aynı yıl içinde yapmış oldu. 2000 yılında, uzay yolculuğunun maliyetini düşürebilmek adına teknolojiler geliştiren bir havacılık şirketi olarak bilinen Blue Origin‘i kurdu ve bu şirket on bir yıl boyunca sessizlik içinde faaliyet gösterdi.

2016 yılında Bezos, gazete çalışanlarını Seattle’ın güneyinde bulunan  Blue Origin genel merkezini ziyaret etmeleri için davet etmiş ve oradaki insanlara kolonileştirme vizyonunu da açıklamıştır.

“Uzaya giden bir yol inşa edeceğiz ve sonra harika şeyler olacak.”

Tüm bunlardan yalnızca iki yıl sonra Blue Origin, aya iniş aracını ortaya çıkardı ve turistleri çok kısa süreliğine uzaya götürebilecek New Shepard roketinin de test uçuşlarını gerçekleştirmiş olduğunu söyledi. 2019 yılının ağustos ayında NASA, Blue Origin’in Ay’a ve Mars’a ulaşmak için 19 projesinde işbirliği yapmak için seçilen 13 şirket arasında olduğunu açıkladı.

Amazon’un gelişim süreci

amazon1 1

Online kitap sitesi olan Amazon’u 1995 yılında, 300 arkadaşından sitenin beta testini yapmasını rica etmesinin ardından hayata geçirdi. Dünyanın en zengin adamı unvanını kazanmasını sağlayan “Amazon” için yazılım geliştirdikten sonra, ekibiyle birlikte işlerini iki yatak odalı, daha büyük bir eve taşıyarak genişletmiş oldu.

amazon2
Jeff Bezos: Dünyanın en zengin adamı 14

Şirket oldukça başarılı bir şekilde iş hayatına atılarak, basın promosyonu bile olmadan, 30 gün içinde Amerika’nın genelinde ve 45 farklı ülkede kitap sattı. Henüz ikinci aydayken bile satışlar, Bezos’un da ekibinin de beklediğinden çok daha hızlı büyüyerek haftada 20.000 dolara kadar ulaştı. 1997’de Amazon.com halka açıldı ve sadece iki yıl içerisinde lider pozisyona geldi.

1998 yılında Jeff Bezos  ciddi derecede önemli ve doğru bir karar alarak Amazon’da sadece kitap değil de CD, video, kıyafet, elektronik ve oyuncak gibi ürünlerin de satışına başladı. Bu sayede satışlarını katlamaya hızla devam etti. Dizi ve film izleme platformu olarak açılan Amazon Prime sayesinde ise kısa sürede 100 milyondan fazla aboneye sahip oldu.

amazon prime

2018 yılına gelindiğinde, Amazon’un değeri 1 trilyon dolardan daha fazlaydı. Apple’dan yalnızca birkaç hafta sonra aynı rekoru kırarak bu rekora sahip ikinci şirket olmayı da başardı. Bu sırada Amazon kendi bünyesinde birçok değerli platforma da yer vererek yeniliklere devam etti. Bu platformlar, çok sevilen Twitch.tv,  IMDb, Goodreads ve Alexa.com’dur.

Her yıl servetine servet katıyor

2019’un ağustos ayından itibaren hem Forbes hem de Bloomberg, Bezos’un servetinin net değerinin 110 milyar dolar olduğunu açıkladı. Jeff Bezos, hem 2018′ de hem de 2019’da Forbes’in dünyanın en zengin insanlarının bulunduğu listede birinci oldu. 1998’den beri, Amazon’dan yılda 81.840 dolarlık maaşını almaya devam ediyor.

rich bezos

Amazon’dan sonra sahip olduğu hisseler onun çok zengin bir adam olmasında büyük rol oynadı. Jeff Bezos’un 2018’de hisse senedi kazançlarının bir analizi yapıldığında, günde yaklaşık 260 milyon dolar kazancının olduğu ortaya çıktı. 2020 yılında ise, sahip olduğu 140 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamlarından biri olmaya devam etti.

Piri Reis kimdir yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Subat Ayi Ucretsiz PS Plus Oyunlari Aciklandi

Şubat ayı ücretsiz PS Plus oyunları açıklandı

Next Article
Hearthstone Forged in the Barrens Ne Zaman Cikacak Oyun Denince

Yeni Hearthstone genişletmesi Forged in the Barrens duyuruldu