robot kurtlar

Japonya’daki robot kurtlar ile tanışın

Hayır, bu robot kurtlar birinin unuttuğu bir Cadılar Bayramı dekorasyonlarından değil. “Canavar Kurt” da denilen bu robotlar, aslında oldukça iyi iş çıkaran bir ayı caydırıcı. Japonya’nın Takikawa şehrinde, ayı saldırılarını önlemek için çeşitli bölgelere bu robot kurtlar konuşlandırıldı.

5781
Japonya’daki ayı saldırıları büyük bir sorundu: 2019’da 157 kişi ayılar tarafından saldırıya uğradı. Ancak bu robot kurtlar bölgelere konuşlandırıldığından beri Guardian raporlarına göre hiçbir saldırı gerçekleşmedi. Çevrecilere göre, siyah ayıların son saldırıları muhtemelen Japon vahşi doğasında yeteri kadar meşe palamudu olmamasından kaynaklanıyor.

Ayılar neden şehre yakınlaşmaya başladılar?

Ayılar, kış uykusu öncesi diyetlerinin bir parçası olarak meşe palamutlarına güvenirler ve vahşi doğada yeteri kadar meşe palamudu kalmadığından dolayı yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için şehirlerin daha da yakınına gelmeye başladılar. Ormanların tahribatı ve gittikçe büyüyen şehirler, vahşi yaşam ve insan evleri arasındaki engeli azalttı. Bu da daha fazla ayı-insan temasına yol açıyor ve çeşitli ayı saldırılara neden oluyor.

ezgif 6 c5748b6bcc06

Kurtlar, yaz kampında çocuklara öğretildiği gibi ayıları korkuturlar: Hareket ederler ve yüksek sesler çıkarırlar. Ayrıca robotik ve cansızdırlar. Bu robotlar, gerçek hayattaki kurtların görüntüsüne ve korkutuculuğuna göre tasarlandılar ve gerçekten de işlerini iyi bir şekilde yerine getiriyorlar.

Kara ayılar ve kurtlar, Japonya’nın orta ve kuzey bölgelerini paylaşırlardı, ancak kurtlar avlanma ve kaynak rekabeti ile yok olmaya zorlandılar. Bir bakıma bu robot kurtların, onların modern hayaletleri olduğu söylenebilir. Japonya’nın şu anki ayı problemiyle başa çıkmada etkililer. Ancak bu robot kurtlar, eğer daha iyi bir çözüm bulunmazsa siyah ayılar için olası bir geleceğin alameti olabilir.

Bu robotların ne şekilde çalıştığını ve ayıları nasıl korkutabildiğini gözlemlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
fortnite

Fortnite oyuncuları için ücretsiz Disney Plus kazanma şansı

Next Article
emily in paris

Emily in Paris 2. sezon onayı aldı