İstanbul

İstanbul’un 3 aylık suyu kaldı

DSİ (Devlet Su İşleri) Genel müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan kaynaklarda yaklaşık olarak sadede 3 ay yetecek kadar su kaldığını açıkladı. Bu ani haber halk içerisinde bir paniğe neden oldu. Hâl böyle olunca da Oğuz Kasap bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

İstanbul

İstanbul’un soru sorununa bir çözüm bulundu mu?

Oğuz Kasap, İSKİ ile yaptığı toplantı sonucunda Melen dışındaki kaynakları da odağa alacağını söyledi. Mecliste bilgi veren Kasap şu ifadelerde bulundu:

“Melen Barajı ilk planlama yapılırken kil çekirdekli kaya dolgu olarak düşünülmüş fakat o bölgede uygun kil ve kaya da bulunmadı. Bu yüzden önü beton kaplı bir kayaya dönülmüş ama onda da bir dizi problemler oluşmuş. Eğer biz bunu o zamanlarda fark etmiş olsaydık gerekli tedbirler tabii ki alınırdı. Sağ sahilde birtakım sıkıntılar mevcut. 3 adet çatlak mevcut. Arkasına bir dolgu yaparak bunu halledeceğiz. 3D analizler yapıldı ve herhangi bir problem gözükmedi.

Yaklaşık olarak her on yılda bir bu kuraklık sorunu gündeme geliyor. Hesaplamalarımıza dayanırsak, şehirde yaklaşık olarak 3 ay kadar daha yetecek su mevcut. Ekim, kasım aylarından itibaren yağan yağmurlarla birlikte zaten su toplanıyor. Bu yüzden şu anlık potansiyel bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Bu rezervleri; aralık, ocak ve şubat aylarında mutlaka gelecek olan yağışlarla beraber dolduracağız.

Bizim için asıl önemli şey, ilk olarak Melen ve sonra da yapımına başlayacağımız diğer barajlar. İSKİ ekibiyle bir araya geldik ve bir görüşme gerçekleştirdik. Onlar da katkı verdiler Hep birlikte bu konu hakkında çalışmalara başladık Şüphesiz bir biçimde, bize verdiği katkılar var. Bu yüzden de bir birlik olarak sadece Melen’in yapımı ile sınırlı kalmayıp, diğer barajları da odak noktamıza alacağız. Ama İstanbul için öngördüğümüz, 2024-2025 yılından önce Melen’i bitireceğiz.” 

İstanbul

İSKİ verilerine göre ise İstanbul’da günlük tüketilen su miktarı ortalama 2 milyon 800 bin metreküp. İstanbul’un baraj ve göletlerinin alabileceği azami değer 863 milyon 683 bin metre küp su biriktirme kapasitesine sahipken, su miktarının sadece 185,82 milyon metreküp seviyesinde bulunduğu biliniyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
yu gi oh rush duel

Nintendo Switch için Yu-Gi-Oh! Rush Duel oyunu yolda

Next Article
thumb 1920 1105456

Marvel’s Spider-man Remastered’dan oyunculara sevindirici haber