İngilizce

İngilizcenizi geliştirebileceğiniz 10 ücretsiz web sitesi

Dünya küçüldükçe küçülüyor ve insanlar ortak dil olarak İngilizce diline ihtiyaç duyuyorlar. Bu içerikte, ücretsiz bir şekilde ulaşabileceğiniz ve İngilizce dilinizi geliştirmede yardımcı olabilecek birkaç web sitesini sizler için derledik.

İngilizcenizi geliştirecek 10 site

News in Levels

News in Levels, günlük dünya haberlerini üç farklı seviyede görebileceğiniz bir platform. Yeni ya da sık kullanılan kelimeleri öğrenmek ve kelimelerin nasıl kullanıldığını görmek istiyorsanız mutlaka işinize yarayacaktır.

İlk seviyede daha kısa ve sade bir anlatımla haberler okunurken ikinci seviyede ise ilk seviyeye kıyasla daha uzun cümleler yer alıyor ve kelimelerin zorluk seviyesi artmış oluyor. Son seviye olan üçüncü seviyede ise daha karmaşık ve uzun cümleler bulunuyor. Karmaşık cümlelerle birlikte haber dilinde kullanılan daha teknik kelimeleri de içeriyor.

newsinlevels2

News in Levels, ikinci seviyede konuşmada sıkça kullanılan iki bin kelimeyi kullanıyor. Yayımladıkları kısa haberlerde sizin seviyenizden daha yukarıda olan kelimeleri işaretleyerek gösteriyor ve aynı zamanda açıklamasını haber sonunda ekleyerek görmenizi sağlıyor. Eğer ikinci seviyedeki tüm kelimeleri biliyorsanız, bu iki bin kelime bildiğiniz ve artık bir üst basamağa geçebileceğiniz anlamına geliyor. Düzenli olarak ikinci seviyedeki haberleri dinleyip okuduğunuzda çok kısa sürede çokça kullanılan iki bin kelimeyi öğrenebiliyorsunuz. Bu gruplandırma oluşturulurken Oxford’un en çok karşılaşılan üç bin kelimelik listesi temel alınmıştır. Yani siz Oxford üç bin kelime listesinden bir ile bin arası kelimeyi biliyorsanız ilk seviyedeki haberleri okumanız sizin için daha uygun olacaktır. Telefonunuza indirebilir ya da başlığa tıklayarak orijinal web sitesine gidebilirsiniz.

BBC Learning English

bbc

İngilizce öğrenimine yardımcı olan sitelerden en köklü ve iyi kalitede eğitim veren BBC Learning English, İngilizce öğretmeye BBC Radio’da başlayıp, günümüzde hazırladığı internet sitesi ile bu konuda en öne çıkan platformlardan haline gelmiştir. Bir devlet yayın kuruluşu olan BBC Learning English; günlük haberler, podcastler, videolar ve diziler ile beslediği platformu, orta ve ileri seviye İngilizce öğrenmek isteyen insanlar için tasarlamıştır. Sitenin geneline bakıldığında odak konuları en son İngilizce kelime ve ifadeler, haber hikâyeleri, önemli noktalarına yer verilen İngilizce telaffuz içeriklerine sahip videolardır. Çoğunlukla IELTS ve TOEFL gibi sınavlara hazırlananların sık sık kullandıkları ve faydalandıkları BBC Learning English, İngilizce dilinizi geliştirmenizde etkili bir yol olabilir. Telefonunuza indirebilir ya da başlığa tıklayarak orijinal web sitesine gidebilirsiniz.

Vocabulary

vocabulary

İngilizce kelime bilginizi geliştirmek için kullanabileceğiniz en iyi ve çok yönlü sitelerden biri olan Vocabulary, eğlenmenizi sağlayarak öğretmeye dayalı bir yapıya sahip. Düzenli bir şekilde girdiğinizde kelimeleri görsel belleğinize kazıyan ve bunu sizi sıkmadan başaran bir sitedir. Mini testlerle ilk başta kelimenin anlamını bilip bilmediğinizi ölçerek, yanlış cevap verdiğiniz kelimeleri de kaydederek daha sonra çalışmanız için tekrar bakabilmenize olanak sağlayan, aynı zamanda kelimelerin sesli  telaffuzlarını da içeren Vocabulary sitesinin, kesinlikle İngilizce öğrenmenizde büyük bir katkısı olacaktır.

British Council

british

British Council, IELTS sınavı için hazırlık yapan öğrencilerin sık sık tercih ettiği İngilizce öğretim siteleri arasında yer alıyor. Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin de aralarında olduğu farklı yaş grupları için üç ayrı bölümde öğretim veren bu sitede her bölüm; interaktif dersler, oyunlar, videolar veya herhangi bir beceriyi öğrenmeye yönelik podcast’ler gibi birçok çeşitlilik sunmaktadır. Hangi konu ilginizi çekiyorsa ya da hangi seviyede olursanız olun, British Council’de size uyacak tarzda bir içerik bulabilirsiniz. Ayrıca videoları izledikten ve podcast’leri dinledikten sonra her şeyi anladığınıza emin olmak adına diğer öğrencilerle birlikte yarışma panolarında öğrendikleriniz hakkında konuşabilme, egzersiz yapma gibi olanaklara sahip olursunuz.

Duolingo

İngilizce

Dil bilgisini ve yeni kelimeleri oyunlar sayesinde eğlenceli bir şekilde öğrenmenizi sağlayan Duolingo, web sitesinin yanında mobil uygulaması ile de dünyada en çok bilinen ve tercih edilen dil öğrenme sitelerinden biridir. Duolingo’da her ders birçok konuda kategorilere ayrılır. Her yeni ders için doğru cevaplar vererek kilitleri açmanız ve bir sonraki seviyeye geçmeniz gerekir. Eğer İngilizce öğrenmek sizi zorluyor ve tembellik yapmaktan şikayetçiyseniz, tek lokmalık derslerle pratiklik kazanacağınız Duolingo ile öğrenmek oldukça yararlı ve eğlenceli olabilir. Sitede güncel ve aktif olarak dünyada 8 milyondan fazla kişi İngilizce dersleri alıyor. Duolingo’yu telefonunuza indirebilir ya da başlığa tıklayarak orijinal web sitesine gidebilirsiniz.

Humans of New York

humans of new york

İngilizce öğrenirken okuma becerilerinizi internet üzerinden geliştirmek istiyorsanız Humans of Newyork, New York’ta yaşayan insanların seyahat anılarına, gerçek hayat hikâyelerine ulaşıp okuyabileceğiniz bir platformdur. Okuma yaparken yeni insanlar, şehirler ve kültürler hakkında da bilgi edinebileceğiniz Humans of New York ile kelime bilginizi ilerletebilir, okuduğunuzu anlamadaki yeterliliğinizi test edebilir ve kendiniz için ilham olabilecek gerçek hikâyelere tanık olabilirsiniz. Site 2010 yılında blog olarak açılmış olup, şu an 20 milyondan fazla takipçiyle hikâyelerini paylaşmaktadır.

TalkEnglish

talkeng

Bildiğiniz üzere iş hayatında ve sosyal hayatta en önemli konulardan biridir konuşabilmek. Yazmaktan ve okumaktan ziyade bir yeri sorarken, bir eşyayı satarken öncelikli olarak konuşmaya ve anlamaya ihtiyacınız olur. İngilizce öğreniyorum, ama konuşmakta sıkıntı yaşıyorum diyorsanız TalkEnglish tam size göre bir site. İngilizce konuşmayı öğretmek ve gereken pratiği sağlayabilmek için hazırlanmış olan bu site, İngilizce konuşma ve dinleme derslerine sahiptir. Bu sitede temel mülakat soruları ve cevapları, gramer, deyimler ve ifadeler üzerine birçok konuda eğitim alabilirsiniz.

LyricsTraining

lyricstraining 3Genellikle yeni bir dil öğrenirken en çok tavsiye edilen tekniklerden biri de şarkı dinleyerek ve söyleyerek öğrenmektir. LyricsTraining, en sevdiğiniz şarkıların sözleri ve müzik videoları sayesinde İngilizce dilini daha kolay ve sıkılmadan öğrenmeniz için bir imkan sunar. Bu sayede telaffuzlar, yeni kelimeler, deyimler, dil bilgisi kavramlarını öğrenme imkanı bulur, aynı zamanda sevdiğiniz şarkıların sözlerini de ezberlemiş olursunuz. Ayrıca şarkı sözleri, her seviye için ayrı olarak düzenlenmiştir. Seviyeler ilerledikçe sorulan kelime sayısı da artmaktadır. Aynı zamanda şarkı bittiğinde skorunuzu global olarak diğer oyuncularla karşılaştırabilirsiniz. Telefonunuza indirebilir ya da başlığa tıklayarak orijinal web sitesine gidebilirsiniz.

engVid

engvid

İngilizce öğrenmek için engVid, ücretsiz videolarla etkili bir öğrenme ortamıdır. Deneyimli öğretmenler tarafından hazırlanan videolar; okuduğunu anlama, dilbilgisi, kelime bilgisi, telaffuz, IELTS ve TOEFL testlerine hazırlık gibi çok çeşitli konuları içerir. Bin üç yüzden fazla videoyu ücretsiz olarak izleyebileceğiniz bu sitede, ayrıca her ders sonunda konuyu anlayıp anlamadığınızı test edebileceğiniz mini bir sınav bulabilirsiniz. engVid, size İngilizce dilini oldukça profesyonel bir ortamda öğrenme ve pratik yapma imkanı sunar.

Livemocha

livemocha2 4

Konuşma ve okumada eksiğiniz varsa Livemocha bu eksiğinizi tamamlayabileceğiniz bir sitedir. İngilizce derslerine girebileceğiniz gibi, İngilizce konuşabilen insanlarla da pratik yapabilme fırsatınız oluyor. Bu site, barındırdığı online topluluk sayesinde gerçek insanlarla İngilizce öğretmeyi esas alıyor. Telefonunuza indirebilir ya da başlığa tıklayarak orijinal web sitesine gidebilirsiniz.

Total
0
Shares
2 comments
 1. My name’s Eric and I just found your site denince.net.

  It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

  Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com for a live demo now.

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
  Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=denince.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Tac Mahal

Tac Mahal'in büyük sırrı

Next Article
yu gi oh rush duel

Nintendo Switch için Yu-Gi-Oh! Rush Duel oyunu yolda