Hintli

Hintli girişimler 2020’de 9,3 milyar dolar topladı

Koronavirüs salgını ve bir dizi başka faktör, bu yıl Hintli girişimler için anlaşma yapmayı yavaşlattı.

Geçen yıl elde ettikleri 14,5 milyar dolarlık rekor para toplama ile karşılaştırıldığında, Hintli girişimler 2020’yi yaklaşık 9,3 milyar dolar ile kapatıyor. Danışmanlık firması Tracxn’e göre, dünyanın en büyük girişim topluluklarından biri olan Hindistan’daki girişimlerin 2016’dan bu yana ilk kez bir yılda 10 milyar dolardan az para topladığı görülüyor.

Hintli girişimlerin anlaşma sayısındaki düşüş

Anlaşmaların sayısı geçen yıl 1.185 gibi bir sayıyken, 2020’de bu sayı 1.088’e düştü. Daha az sayıda büyük ebatlı tur da vardı. 100 milyon dolar veya daha büyük anlaşmalı turlar 2019’da 26’dan 20’ye düştü (bu turlar geçen yıl 7,5 milyar dolara kıyasla bu yıl 3,6 milyar dolar sağladı) ve benzer şekilde 50 milyon dolarlık anlaşmalarla 100 milyon dolarlık turlar 27’den 13’e düştü.

Yavaşlamaya rağmen, Hintli girişimler bu yılın ikinci yarısında önemli bir toparlanmaya tanık oldu. Tracxn ilk yarıda, dünyanın en büyük ikinci internet pazarındaki girişimlerin 461 anlaşmadan sadece 4,2 milyar dolar topladığını söyledi.

Hintli

Dünya çapındaki girişimleri etkileyen Koronavirüs dışında, anlaşmayı etkileyen bir başka faktör de en büyük yatırımcılardan bazılarının olmaması veya katılımının azalmasıydı.

Alibaba ve ona bağlı Ant Group ile Tencent gibi Çinli devler, iki komşu ülke arasındaki gerilimin ortasında bu yıl Hintli girişimlere daha az çek yazdı . SoftBank ayrıca Paytm, Oyo Rooms ve Ola gibi yüksek profilli portföy şirketlerinden birçoğu para toplamadığı için daha az sermaye sağladı.

Virüs sebebiyle büyümesi hızlanan girişimler

Ancak virüs aynı zamanda bazı girişimlerin büyümesini de hızlandırdı. Byju şimdi dolar üzerinde 11, bu yıl ocak ayında ise 8 milyar dolar kazanmıştı. Çevrimiçi öğrenme alanındaki bir başka yüksek profilli girişim olan Unacademy, salgının zirvesinde iki tur yükseldi ve bu yıl şubat ayında yaklaşık 500 milyon dolar olan değerlemesini 2 milyar doların üzerine çıkardı.

Mary Meeker ve diğer yüksek profilli yatırımcılar tarafından başlatılan bir firma olan Bond, bu yıl Byju’yu destekledi. Verdiği bir demeçte Bond, Byju’nun üç yıl içinde 30 milyar doları aşacağına inanıyor. Hindistan’da SaaS modelinde faaliyet gösteren ve dünya çapındaki müşterilere hizmet veren birkaç girişim de bu yıl ivme kazandı.

RazorPay, Unacademy dahil 11 Hintli girişim arasında DailyHunt ve Glance bu yıl tek boynuzlu at oldu.

Hintli

Better Capital’ın kurucusu ve Yönetici Ortağı Vaibhav Domkundwar: “2001 ve 2008 krizlerini görecek kadar yaşlıyım. Bu yüzden virüs vurduğunda ve her yerde kıyamet ve karanlık hikâyeleri olduğunda, geçmiş krizlerde gördüklerimi hatırladım.” diyor. Hindistan’da erken aşamadaki girişimleri destekleyen Better Capital, bu yıl 43 yatırım ve takip kontrolü yazdı.

Birleşme ve satın alma faaliyetleri de bu yıl hız kazandı. Byju, WhiteHat Jr’ı 300 milyon dolara satın alırken, Unacademy ise tıp öğrencilerine yönelik kurslar sunan PrepLadder’ı temmuz ayında 50 milyon dolara satın aldı. Ayrıca, Mastree’nin çoğunluk hissesini satın almak için 5 milyon dolarlık bir yatırım turuna öncülük etti.

Reliance Industries, çevrimiçi eczane Nedmeds’i ve Urban Ladder’ı satın aldı.

Ancak ilk defa, Hintli girişimler başka bir tür çıkış görmenin eşiğindeler. Zomato, Flipkart ve Policybazaar; gelecek yıl halka açılmayı planlayan bazı girişimler arasında. Bernstein’daki analistler, 2022’ye kadar halka açılabilecekler arasında Paytm, Byju’s, PhonePe ve Delhivery’i belirlediler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 dayanıklılık ipuçları

Next Article
06 Sunset

Epic Games Store'da Stranded Deep şimdi ücretsiz