Samsung

HDR10+ özellikli yeni Samsung TV’ler ortam aydınlatmasına uyum sağlayacak

Yeni Samsung TV’ler ortam aydınlatmasına karşı uyum sağlayacak. HDR10 + Adaptive, herhangi bir şey izlenecek odanın ortamındaki parlaklığına göre TV’deki görüntünün kalitesini değiştirecek yeni bir özelliği duyurdu.

HDR genellikle az miktarda ışık olan karanlık bir ortamda en iyi şekilde görüntü verebilmek amacıyla tasarlandı ancak bu yeni özellik, parlak ortamları algılamak ve görüntünün kalitesini de buna göre değiştirmek için TV’nin ışık sensörünü kullanıyor. Samsung, bu uyum özelliğinin yakın bir zamanda piyasaya sürülecek olan QLED TV ürünleri ile küresel bir şekilde piyasaya çıkacağını açıkladı.

Samsung
HDR10+ özellikli yeni Samsung TV'ler ortam aydınlatmasına uyum sağlayacak 8

Yeni Samsung TV’lerde görünecek HDR10+ bir ilk mi?

Bahsedilen HDR10+, bu özelliği ilk sunan değil. Dolby, geçen yıl gerçekleşen CES şovunda, kendi HDR’ı için yeni özellik Dolby Vision IQ’yu duyurdu ve izlendiği oda için HDR’ı optimize etmeyi vaat ediyor. Bu özellik, LG ve Panasonic firmalarının popüler TV’lerinde gözükmeye devam etti.

Samsung, HDR10+ Adaptive’in geçen yıl başlatılan ve içeriği olabildiğince doğru bir şekilde göstermek için hareket yumuşatma gibi işlem sonrası efektleri kapatan bir ekran ayarı olan Film Yapımcısı Modu ile çalışacağını belirtiyor.

Samsung
HDR10+ özellikli yeni Samsung TV'ler ortam aydınlatmasına uyum sağlayacak 9

Üç yıl önce bunu duyuran iki şirketin bu iki şirket olması tesadüf değil. Bu arada Dolby Vision, LG ve Sony gibi üreticilerin TV’lerinde destekleniyor ve destekleyen içerikler Netflix ve Disney Plus gibi yayın hizmetlerinde bulunabilir.

Yakın bir zamanda çıkacak QLED TV’lerinin HDR10+ Adaptive’ı destekleyeceğini söylüyor fakat şirketin zaten mevcut olan TV’lerinde bu özelliğin kullanılabilir durumda olup olmayacağı belli değil.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
RawFury Collage NoLogo

Raw Fury ve WhiteThorn Games, yayıncılık anlaşmalarını açıkladı

Next Article
Adsiz tasarim 2021 01 01T153731.061 min

ANNO Mutationem 2021'in üçüncü çeyreğine ertelendi