Mutluluk

Gerçek mutluluk nedir?

Mutluluk kelimesini duyduğumuzda aklımıza birçok şey gelebilir. Bu kelimeyi duyunca bireylerde farklı durumların, farklı  olayların veya farklı  insanların gözde canlanması içten bile değildir. Çünkü insanların hattâ toplumların yaşadıkları, yaşanmışlıkları ve yaşayacak oldukları her şey  bir diğerinden çok farklıdır. Günlük hayatta karşımıza çıkan olay, durum vb. her şey toplumdan topluma veya kültürden kültüre sürekli olarak bir değişim göstermektedir. Bu değişim ise kaçınılmaz bir gerçektir.

Adsiz tasarim 75

Mutluluğun bir bakış açısı olduğunu söylemek  yanlış olmaz. Çünkü  yaşadığımız bir olayı ya da durumu olumlu kabul edebilir ya da tam tersi bir çıkarımda bulunarak bu durum ya da olayın bizi olumsuz bir şekilde etkileyebileceğini düşünebiliriz.’’

– Fatih Birinci, Gülay Dirik

‘’ Mutluluğumuz, mizacımıza göre de şekillenmektedir. Mizacın doğuştan geldiğini bildiğimizi varsayarsak kimi insanların doğduğu günden bu yana mutlu olduklarını söylemek mümkündür. Tabii mizaç da çevrenin ve çevredeki insanların fikirlerinin de etkisi ile şekillenmekte ve bununla birlikte yaşanmışlıklar ile beraber  duygu durumumuzda birçok değişim yaşamamız mümkündür.’’

– Mehmet Bilgin, Meral Atıcı, Banu İnanç

Yaşadığımız çevre, mutluluğumuzu nasıl etkiler?

Yaşanılan çevrenin etkisinin insanların duygu durumundaki değişimlerde büyük bir rol oynadığını bilmekteyiz. Ama yaşadığımız çevreyi  belirlemek de tabii ki bizim elimizde. Çevremizde olumsuzluklar yaşansa bile bu olumsuzlukların olumlu yönlerini görmek bize bağlıdır. Bizler yaşadığımız durumu şekillendirebilir, bu durumun güzel bir hâl almasını sağlayabiliriz. Hayatımızın her anında şu sözleri duyarız: “İyi düşün, iyi olsun.“ Bu söz, bu duruma bir özet niteliğindedir.

Belki de yaşamımız boyunca mutluluğu aramalı, mutluluğun peşinden koşmalıyız. Yaşamın ne getireceğini hiç kimse bilemez. Bu bilinmezliğe umutla bakmak gerekir. Geleceğe umutla baktığımız takdirde mutluluğun gelmesi muhtemeldir. Ama bir saniye sonrasını bile bilmiyorken gelecekle ilgili ümitli olmak, mutluluğu ve güzelliği beklemek biraz da trajikomik olabilmektedir.

Adsiz tasarim 78

Sizin için mutluluk nedir?

İnsanlık var olduğundan beri  insanlar mutlu olmayı istemiş, mutluluğun peşinden koşmuştur ve yine muhtemeldir ki birçoğu mutluluğu görememiş ya da doya doya bu hissiyatı yaşayamadan hayatı son bulmuştur.

Aslında bizler mutluluğun ne olduğunu ya da iyi bir yaşama nasıl erişebileceğimizi bilmemekteyiz. Öncelikle bunların ne olduğunu bilmemiz gerekir. Yani hepimiz için mutluluk farklı bir anlama gelebilir. Biz de kendi mutluluğumuzun ne olduğunu bulmalıyız. Ve sonrasında ise buna ulaşmak için çabalamamız gerekmektedir. Bazen insanların emek sarf etmeden ulaşmak istedikleri yerde olduklarını görürüz. Ama onlar gerçekten mutlu değillerdir. Çünkü asıl mutluluk ona ulaşmak isterken sarf ettiğimiz çabamızdır. Belki de hedefimize giderken çektiğimiz cefadır mutluluk.

“Aslında biz insanlar, mutluluğu hislerle ilişkilendiririz.”

– Neil Carlson

Evet, mutluluk güzel duyguları hissetmek olabilir. Ama bizler mutluluğu sadece hissiyatta aramamalıyız. Mutluluk davranışlar ile de ilişkilidir. Karşımızdaki kişinin bize yaptığı bir hareket, bize iyi davranması, gülümsemesi de bizi mutlu edebilmektedir. Yani mutluluk sadece hissetmek değil, hissetmenin yanında birçok davranış olarak da tanımlanabilir.

Bizler mutluluğu her zaman güzel şeyler yaşamak olarak görüyoruz. Fakat bazen bize olumsuz gibi gözüken bir durum, gelecekte mutluluk  getirebilir ve o zaman da “iyi ki böyle olmuş” deriz. Olumsuz durumlar yaşadığımızda üzüntüye kapılmamalı ve bu durumun bizim için güzel yarınları işaret ettiğini düşünmemiz gerekir. Buna kendimizi inandırmalı ve kendimizi ikna etmemiz gerekir.

Adsiz tasarim 77

Küçük şeyler bile insanı mutlu edebilir

Mutlu olduğumuz zamanlarda bile mutlu değilmişiz gibi davrandığımız anların da olduğunu görüyoruz ve bu tüm insanlarda zaman zaman  yaşanan bir durumdur. Bunun sebebi ise mutlu olsak bile her defasında doyumsuz bir biçimde daha fazlasını istiyoruz. Var olduğumuzdan beri bu şekilde açgözlülükle en iyisine sahip olmak istesek de bazen iyi bir hayatı uzakta aramamak gerekir. Çünkü hayalini kurduğumuz o mükemmel hayat belki de yanıbaşımızdadır ve önemli olan da bunu görebilmektir. Her zaman için küçük şeylerle de mutlu olmayı bilmek gerekir. Geçtiğimiz aylarda televizyondaki bir yarışma programında yer alan ve küçükken konuşma yetisini kaybeden bir kadın yarışmacının ” Bazen yetinmek gerekir.” sözlerinin, bu konuda önemli bir örnek teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Bu kadın yarışmacı hayata küsmüş olsaydı belki de yarışmaya katılma cesareti bile gösteremeyecekti. Fakat gördüğümüz gibi pes etmeden özgüvenini toplamış ve hayata meydan okumuştur.  Hayatı boyunca pes etmeden ve azimli bir şekilde tüm zorluklar ile savaşmaya devam edeceğini biliyoruz.

Son dönemde yaşadığımız olaylar ile de gördük ki kısıtlı şartlar altında bile hayata pozitif bakmalı, yaşadığımız her anın tadını çıkarmalıyız. Ama bu, hayatın gerçeklerinden kaçmak demek de değildir. Yaşadığımız hayata pozitif bakmanın yanında gerçekleri de görmeli, yaşanan olaylar karşısında realist olmalıyız. Yaşanan bu durumlar karşısında hayata dair çıkarımlarda bulunmalı ve gelecekte yaşanabilecek buna benzer olaylar karşısında kendimizi hazır bulundurmalıyız. Tabii günümüzde yaşanan olaylara benzer şekilde yeni olayların ortaya çıkıp çıkmayacağını kestirmek pek mümkün değildir. Fakat en zor şartta bile olumlu düşüncelerden taviz vermemeli ve bu olumlu düşüncelerimizi gerçekleştirmek için büyük çaba sarf etmemiz gerekir.

Adsiz tasarim 76

Mutluluğa ulaşmak

Mutluluğa ulaşmanın bazen çok zor olduğunu ve bazen de en yakınımızda olabileceğini biliyoruz. Mutluluğun uzakta olduğunu düşündüğümüz zamanlarda üzüntüye ve karamsarlığa kapılmadan yakınımızda olan, ulaşabileceğimiz konumdaki güzelliklere odaklanmamız gerekir. Yani  arkadaşlarımızla, ailemizle geçirdiğimiz zaman ile veya onlarla maddi manevi olarak paylaştıklarımızla mutlu olmalıyız. Belki de evcil hayvanlarımızla veya belki bir tebessümle mutlu olabileceğimizi de anlamamız gerekir. Mutlu olmak için birçok sebep vardır. Önemli olan bizim mutluluğu doğru yerde doğru zamanda arıyor olmamızdır.

Mutlu olmak için hiçbir zaman geçmişte yaşanılan olumsuz durumlara veya kötü tecrübelerinize takılı kalmayın. Geçmişte olanları aşırı  düşünmeyin ve önünüze  bakın, ufak bir problem karşısında pes etmemeyi öğrenin. Olumsuz olaylar karşısında yenildiğinizi düşündüğünüz anda son bir kez bile olsa ayağa kalkmayı deneyin. Bir savaşı kaybedeceğinizi bilseniz bile savaşarak kaybetmeyi, mücadele etmeyi bilmelisiniz. Olaylar ve durumlar karşısında sorumluluk alın, riske girmekten korkmayın. Ve belki de en önemlisi ise ne bir arkadaşınız ne de aileniz için  yaşamayın bu hayatı. Bu hayat sizin ve yaptığınız doğrulardan da yanlışlardan da sizler sorumlusunuz. Bu tavsiyelere uymayı deneyin. Hayalinizdeki mutluluk için her daim umutla.

 

Total
0
Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Metro

Çok oyunculu modlu yeni bir Metro oyunu geliyor

Next Article
Mortal Kombat 11

Mortal Kombat 11'de gizli bir sır keşfedildi