Facebook

Facebook acil durum ilan etti ve Trump videosunu kaldırdı

İsyancılar çarşamba günü ABD Kongre Binası’na saldırdıktan sonra Facebook, Başkan Donald Trump’ın bu saldırıya yanıt veren bir videosunu kaldırdı. Karar, videonun platforma yüklenmesinden yaklaşık bir saat sonra geldi.

Facebook doğruluktan sorumlu Başkan Yardımcısı Guy Rosen, çarşamba günü bir tweet’te: “Bu acil bir durum ve Başkan Trump’ın videosunu kaldırmak da dahil olmak üzere uygun acil durum önlemlerini alıyoruz.” dedi.

Trump’ın videosunda ne vardı?

Trump’ın videosunda, milletvekilleri 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamaya hazırlanırken ABD Başkenti’ne inen mafya saldırılarına yanıt verdi. Dakikalık videoda Trump, isyancıları ilk işgalin başlamasından saatler sonra barışçıl bir şekilde eve gitmeye çağırdı. Ayrıca en son ABD seçim sonuçlarının hileli olduğuna dair yanlış iddialarda bulundu.

Trump videoda yanlış bir şekilde: “Bizden çalınan bir seçim oldu” dedi ve ekledi: “Heyecanlı bir seçimdi ve bunu herkes biliyor, özellikle de karşı taraf. Ama şimdi eve gitmelisin.” Bir saatten kısa bir süre sonra Facebook, Trump’tan saldırıyı haklı çıkarmaya çalışan ve destekçilere bu günü sonsuza dek hatırlamalarını söyleyen bir metin gönderisini de kaldırdı.

Facebook

Facebook’un Trump’ın videosunu kaldırması

Facebook, Trump’ın videosunu nihayet tamamen kaldırmaya karar vermeden önce bir takım etiketler koydu. Bu önceki etiketler, Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerinin hileli olduğu iddialarını çürütmeye odaklanmıştı. YouTube da bir tweet’te: “Bu videolara izin veriyoruz çünkü seçim sonuçları ve oyları sayma sürecine Youtube’da izin veriliyor. Bu videolar gösterilmiyor veya belirgin bir şekilde önerilmiyor.” dedi.

Şirket, politikalarını muhtemelen ihlal eden içeriği kaldırmak için yapay zekayı kullanmak ve yüksek oranda nefret söylemine veya şiddeti teşvik eden içeriğe sahip olmaya başlayan gruplardaki gönderilere yapılan yorumları otomatik olarak kapatmak da dahil olmak üzere yeni acil durum önlemleri uyguladığını söylüyor.

CEO Mark Zuckerberg’in ayrıca çalışanlara bir not gönderdiği ve çarşamba günkü olayları “ulusumuzun tarihinde karanlık bir an” olarak nitelendirdiği bildirildi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
YouTube

YouTube, Capitol saldırısını ele alan Trump videosunu kaldırdı

Next Article
Sony

Sony, Mandalorian benzeri sanal set ekranlarını satmaya başlayacak