Sunum

Etkili bir slayt sunumunun püf noktaları

Doğru uygulandığı takdirde sunumlar, bir konu hakkındaki mesajlarımızı ve araştırmalarımızı iletebilmek için seçebileceğimiz en etkili yollardan biridir. Sunum hazırlamak genellikle liseden itibaren hayatımıza giren ve öğrenciyken yapmaktan pek hoşlanmadığımız bir etkinlik olsa da aslında kariyer sürecimiz için de büyük önem taşımaktadır.

Sunum

Bu yazımda online ve yüz yüze ortamlarda yapacağınız slayt sunumlarında dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

Slaytınızda dikkat etmeniz gereken noktalar

 • Yazılar, sizi izleyecek katılımcıların rahat okuyabileceği bir büyüklükte, sade ve kısa olmalıdır. Kalabalık cümleler, çok soluk ya da çok göz alıcı renkler, göz yoran yazı stilleri, küçük ya da aşırı büyük fontlar genellikle izleyicilerin dikkatini dağıtır. Bu da sunumunuz için bir dezavantajdır.
 • Yazılarınızın arka planına yazı renginizi boğmayacak, sade fonlar seçmelisiniz. Eğer arka planınıza konuşmanızla ilgili bir görsel koymak istiyorsanız, görselin rengini soldurmanız ve yazıyı ortaya çıkarmanız faydalı olacaktır.
Sunum
 • Görsel hafıza etkili bir hatırlama yöntemi olduğundan, konunuzla bağlantılı görsellere yer vermeniz önemlidir. Görselleri fazla uzatmadan açıklamanız, sizi izleyenlerin hafızasında anlatılanların daha kolay kalmasını sağlayacaktır.
 • Sayfalarınızda çok fazla animasyon kullanmamaya dikkat edin. Ekrandaki kıpırdayan animasyonlar, sizi izleyen insanların dikkatini o yöne çeker ve konuya odaklanmalarını zorlaştırır.
Sunum
 • Sayfaların üst tarafına o sayfadaki bilgileri özetleyen bir başlık yazmayı unutmayın. Başlıklar dikkat çeker ve içeriğin akılda kalıcılığının artmasını sağlar.
 • Sayısal verilerden yararlandıysanız veya bir anket sonucunu raporladıysanız, sayfanıza anlaşılması kolay grafikler ya da tablolar koymanız da sunumunuzu daha etkili kılacaktır.
Sunum

Sunum konuşmanızda dikkat etmeniz gereken noktalar

 • İyi bir iletişim için ilk başta sesinizi kontrol etmeli, monotonluktan kaçmalı ve anlaşılabilir konuşmanız gerekir. Size en uzak yerden sizi izleyen kişiye de sesinizi net duyurabilmelisiniz. Anlaşılır ve akıcı konuşma, katılımcıların dikkatini size vermesini kolaylaştırır.
Sunum
 • Mimiklerinizi iyi kullanmalı, beden dilinizi de çok dikkat dağıtmayacak şekilde aktif kullanmalısınız. Dümdüz veya sabit durmak, mimikleri kullanmamak sizi izleyenlerin üzerinde olumsuz etki bırakır.
 • Göz teması oldukça önemlidir. Sunumunuzu yaparken sizi izleyen insanlarda göz gezdirmeli, onlara karşı ilgili davranmalısınız. Göz teması, ezberlediğiniz ya da bilgilerinizle desteklediğiniz cümleleri iyi bir şekilde ifade etmenizde önemli bir yoldur.
Sunum
 • Slaytta grafiklere veya tablolara yer verdiyseniz, sunum sırasında ekrandaki grafik ve tablodan anlattığınız verileri göstermeniz yararlı olacaktır. Bu şekilde sizi izleyen insanlar gösterdiğiniz yere odaklanır.
 • Konuşma sırasında ve konuşmanız bittiğinde, sizi izleyen insanlara konuyla ilgili sorular sormanız ya da onlardan soru almanız etkileşimi artıracağı gibi, konuşmanızın monoton olmasını da engellemiş olur.
 • Sunum sırasında sık sık slayttaki yazıları okumanız, ezberlediğiniz kelimeleri unutmanız sizi izleyenler için can sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden en önemlisi mental ve beden dili olarak rahat olmanız ve konuşmanıza iyi hazırlanmış olmanız olacaktır.

  Cesaretinizi toplamalı ve sakince çalıştığınız, araştırdığınız bilgileri aktarmalısınız. Bir sunumu en etkili kılan etkenlerden biri, karşınızdaki insanlara bildiğinizi ve gerçekten hazır olduğunuzu göstermektir.
 • Son olarak, konuşmanız bittiğinde katılımcılara sizi dinledikleri için ufak bir teşekkür etmeyi unutmayın. izleyenler için tatlı bir jest olabilir.

İngilizcenizi geliştirebileceğiniz 10 ücretsiz web sitesi yazımıza da burdan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
One Punch Man Anime Denince min

One Punch Man 3. sezon ne zaman çıkıyor?

Next Article

Oyun denince bugün – 2 Ocak 2021