Finlandiya

Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya

Rus bir yazar olan Grigoriy Petrov‘un Finlandiya’yı gezdikten sonra yazdığı “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” isimli kitabı ile Beyaz Zambaklar Ülkesi olarak da bilinmeye başlayan bu ülke, nüfusu az ama refah seviyesi en yüksek Avrupa ülkelerinden biridir.

Finlandiya
Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya 9

Finlandiya’da din özgürlüğü

Uzun süredir din özgürlüğü olan bu ülkede herkesin kendi istediği dini seçme ve ibadet etme hakkı vardır. İstemedikleri takdirde herhangi bir din seçme ya da ibadet etme zorunlulukları da yoktur.

Ülkede yaşayan insanların yaklaşık yüzde 74’ü ülkenin en büyük cemaati olarak bilinen Evangelist-Luteryan kilisesine bağlıdır. İkinci sırada gelen en büyük topluluğu ise yüzde 24 oranla Ateistlerdir ve küçük bir Ortodoks topluluğunu da içinde bulunur. Kalan azınlık Yahudi, İslam gibi semai dinlerin mensuplarıdır.

Finlandiya ekonomisi

Eğer ülkenin ekonomik durumuna bakarsak, ortalama yaşam süresi yüksek olan bu ülkede gayri safi milli hasılanın oldukça iyi durumda olduğunu da görürüz.

Ülke; Almanya, İsveç, Birleşik Krallık veya Fransa gibi diğer Avrupa ülkelerinin ekonomileriyle eşit, kişi başına üretimle son derece sanayileşmiş karma ekonomiye sahiptir.

Finlandiya

Ülkenin en büyük sanayileri araç ve diğer mühendislik metal ürünleri, orman endüstrisi, makine, elektronik ve kimyasalların sanayisinden oluşmaktadır. Ülkede önemli miktarda tatlı su, kereste ve çeşitli maden kaynakları bulunmaktadır. Ormancılık, tarım ve kâğıt üretiminde oldukça gelişmiştir. Büyük Helsinki‘nin yaklaşık üçte biri üretime ayrılmıştır.

Finlandiya’da medya

Bu güzel ülkede aynı zamanda basın özgürlüğü de bulunmaktadır. Bu özgürlük; televizyon, gazeteler ya da internet siteleri gibi önemli iletişim araçlarında devletin, neyin nasıl ve ne zaman söyleneceği konusunda talimat veremeyeceği anlamına gelmektedir.

Finlandiya’da eğitim

En iyi eğitim sistemine sahip olmasıyla birçok ülkenin dikkatini çeken Finlandiya’da eğitim hizmetleri herkese eşit ve ücretsizdir. Üniversiteler politeknik ve standart olmak üzere ikiye ayrılır. Standart üniversiteler teorik, politeknik üniversiteler ise daha çok pratik derslere ağırlık verir.

Finlandiya

Çocukları ve gençleri ders dışı birçok konuda da geliştirmeyi amaçlayan Finlandiya’nın eğitim sistemi, bu yönüyle birçok ülkenin eğitim sisteminden oldukça farklıdır. Ders saatleri genellikle kısadır ve öğrenciler okula girerken ayakkabılarını çıkarırlar. Bu ve bu tarz birçok uygulama, öğrencilerin evde gibi hissetmelerini sağlayacak ve öğrencilerin birbirine zorbalık uygulamasını zorlaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

Tüm bunlar ve daha fazlası ele alındığında, bu ülkenin neden en mutlu ülke olarak bilindiğini anlamak çok da zor görünmüyor.

2020 yılının en pahalı şehirleri içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
ezgif 1 bea77d6d7ab2

Dungeon Scrawl ne işe yarar?

Next Article
wp3538012

Nintendo, ocak ayında çıkacak Super Smash Bros Ultimate etkinliğini duyurdu