Karina

Dünya, patlayan Karina Bulutsusu ile lazer düellosu yapıyor

Dört turuncu lazer ışını Samanyolu’nda parlarken kızgın mor bir bulutsu, ölüm bakışıyla bizi şaşırtıyor. Ne mutlu ki (ya da ne yazık ki, bu hafta ne kadar haber okuduğunuza bağlı olarak), Dünya ölüme mahkum değil. Avrupa Güney Gözlemevi‘nden (ESO) alınan bu destansı görüntüdeki lazerleri fırlatan aslında bir teleskop.

Karina Nebula

Karina Bulutsusu nedir?

ESO’nun haftanın resmi olarak adlandırılan bu çekim, ölüme giden kozmik bir savaşa benziyor, ancak aslında bilim adamlarının zaman ve mekanda eş zamanlı olarak incelemek için kullandıkları ve zekice bir astronomik numarayı yakalıyor. Burada gösterilen mor yıldız sistemi, en ünlü yıldız sistemi nedeniyle bazen Eta Karina Bulutsusu olarak da adlandırılan Karina Bulutsusu‘dur. Eta Carinae – aslında iki dev yıldız çifti – yaklaşık 200 yıldır muhteşem bir gaz ve toz patlamasıyla sürekli olarak parıldıyor. Sistem, Dünya’dan yaklaşık 7.500 ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen bu sürekli parıldayan patlama, onu Samanyolu’ndaki en parlak yıldız sistemlerinden biri haline getirdi.

Dünyanın en güçlü teleskoplarından biriyle (ESO’nun Şili’de bulunan Çok Büyük Teleskopu) galaksimizin en parlak nesnelerinden birine bakarken bile uzayın bu kadar uzağını görmek zor olabilir. Bunun sebeplerinden biri ise şu: Dünya’nın gazlı atmosferi her zaman araya girerek gök cisimlerinin görüntüsünü bulanıklaştırır ve bozar.

Bu lazerler neden ateşleniyor?

Lazerlerin devreye girdiği yer burasıdır. ESO’ya göre, bilim adamları bu lazerleri uzak yıldızları simüle etmek için Çok Büyük Teleskop’un bileşen parçalarından birinden ateşliyor. (Atmosferdeki sodyum parçacıkları, ışınların turuncu renkte parlamasına neden olur.) Daha sonra da gökbilimciler, ışınların Dünya atmosferi tarafından ne kadar bulanıklaştırıldığını ölçmek için bu yapay yıldızlara odaklanır. ESO’ya göre, sahte yıldızlarla pratik yaparak gökbilimciler; gerçek yıldızlara, galaksilere ve Eta Carinae gibi patlayıcı nesnelere bakarken atmosferik bulanıklığı düzeltmek için teleskobu daha etkili bir şekilde kalibre edebilirler.

Yani özetlemek gerekirse: Bilim adamları, patlayan bir yıldız sisteminin kalbine aktif olarak lazer fırlatıyorlar, sadece onu daha iyi tanımaları için.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Bir Başkadır

Netflix'in yeni Türk dizisi: Bir Başkadır

Next Article
9 kere leyla denince

9 Kere Leyla fragmanı yayımlandı