Covid-19

COVİD-19 nedir?

Sizlerle bugün COVID-19 ‘u inceleyeceğiz. Hepimizin bildiği üzere Wuhan’da başlayan bu yolculuk tüm dünyayı kasıp kavurdu.

Peki bu COVID-19 dediğimiz virüs nedir? COVID-19 adı nereden geliyor? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Koronavirus belirtileri tüm kişilerde aynı mı? Dünyada vaka sayısı nedir? Türkiye’de vaka sayısı nedir? Tedavi yöntemi nedir? Bu içerikte bu ve bunun gibi sorulara yanıt verdik.

Covid-19
COVİD-19 nedir? 8

Covid-19 nedir?

Bu virüs solunum yolu enfeksiyonuna neden olur ve bulaşıcı bir virüstür. İnsandan insana bulaşır. Bu virüsü kaptıktan sonra ortalama 5 günde belirtiler görülür. Kuluçka süresi ise 14 gündür. Bu yüzden hasta kişiyle temas etmiş insanlar 14 gün karantinaya alınmaktadır.

Covid-19 adını nereden alıyor?

COVID-19 ilk olarak Çin’in Wuhan bölgesinde 2019 Aralık’ta görüldü. Bu virüs, bölgedeki yetkililer tarafından Wuhan Koronavirüsü olarak isimlendirildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından SARS-CoV-2 olarak isimlendirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün oluşturduğu bı hastalığı tanımlayabilmek için COVID-19 terimini kullanmaktadır. COVID-19 adı sadece hastalıkla ilgilidir.

Bu virüs nasıl bulaşıyor?

Bir önceki soruda da cevapladığımız gibi, insandan insana bulaştığını biliyoruz. Bu virüs damlacık yoluyla bulaşır. Kimi zaman bir öksürme veya hapşırık yoluyla bulaşabilirken, kimi zaman da konuşma yoluyla bulaşabilir. Peki neden konuşma yoluyla bulaşır? Çünkü ağzımızdan çıkan her bir damlacık bu virüsü yayabilir. Bir diğer bulaşma yolu ise etrafta olan bizim görmediğimiz virüslerdir. Bunlardan elimizi ağzımıza ve gözümüze sürmeyerek korunabiliriz.

COVID-19 belirtileri genel olarak neler?

En yaygın belirtiler

 • Kuru öksürük
 • Halsizlik

Seyrek görülen belirtiler

 • Boğaz ağrısı
 • İshal 
 • Baş ağrısı
 • Tat ve koku kaybı
 • Ciltte döküntü
 • El ve ayak parmaklarında renk değişimi 

Ciddi belirtiler

 • Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı veya göğüste baskı
 • Konuşma ve hareket kaybı

COVID-19 belirtileri tüm kişilerde aynı mıdır?

Belli bir yaş aralığının sadece taşıyıcı olması bize birçok şey göstermektedir. Yaşlılarda çok daha ağır şekilde görülürken, gençler ise hafif bir şekilde atlatabiliyor. Bu sadece bir genelleme lakin istisnaları da var. Kimi zaman bir çocuğun öldüğünü duyabiliyoruz.

Bir yaşlı kurtulurken gençler ölebiliyor. Bu da bizi virüsün ölüm riskinin sadece yaşla ilgili olamadığını gösteriyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi bu hastalığı daha kolay atlatmamızı sağlayabilir. Bunun için bolca vitamin almalıyız. Nasıl mı? Sebze ve meyve tüketerek, bol yeşillik yiyerek ve tabii ki bol bol su içerek bağışıklığımızı güçlendirebiliriz.

Dünyada vaka sayısı nedir?

Toplam VakalarİyileşenÖlüm
78 Mn44 Mn1.72 Mn

Türkiye’de vaka sayısı nedir?

Toplam VakalarİyileşenÖlüm
2.06 Mn1.87 Mn18.602

Vaka sayılarına baktığımızda bu virüsün çok ciddi rakamlara ulaştığını görüyoruz. Gelelim bu hepimizin merak ettiği soruya bu virüsten kurulmak mümkün müdür? Hep beraber bakalım.

Tedavi yöntemi nedir?

Çok yeni bir virüs olunca haliyle aşı da bulunamadı. Çok ciddi aşı çalışmaları sürüyor. Bu aşı çalışmalarında Türkiye de kendi aşısı için çalışmaktadır. Genel tarih olarak herkes 2021 yılının başını gösterdi. Aşı yoksa tedavi nasıl yapılıyor derseniz; hafif atlatan kişiler evinde bağışıklığını güçlendirerek atlatırken, daha ağır vakalar ise hastane de belirtilere göre değişen tedavi yöntemiyle iyileşir.

Covid-19

Hastalar; eğer ateş varsa ateş düşürücü, öksürük varsa öksürük kesici, nefes güçlüğü yaşıyorsa solunum cihazına bağlanıyor. Bir diğer yöntem ise plazma yöntemi. Dha önce bu hastalığı geçirmiş bir kişinin bağışıklık sistemi virüse saldıracak antikorlar geliştirir.

Glikoprotein yapısındaki moleküller olan antikorlar, kanın “plazma” adı verilen sıvısında oluşturur. Bu nedenle plazma tedavisinde Koronavirüs tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen kişilerin kanından “plazma” adı verilen sıvı alınarak hasta kişiye nakledilir. Bu yöntem yoğun bakımında yatan yüksek riskli hastalar için kullanılmaktadır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Psikolojik Taciz

İş yaşamında psikolojik taciz: mobbing

Next Article
wrath aeon of ruin

Aeon Of Ruin tam sürümü COVID-19 nedeniyle ertelendi