Xiami

Çin’in müzik devi Xiami uygulaması kapandı

Xiami’yi kullanmak bir zamanlar Çin’de iyi bir müzik zevkine sahip olmakla eş anlamlıydı. Xiami, kullanıcılara yaptığı bir duyuruda, 2008 civarında piyasaya sürülen ve 2013 yılında Alibaba tarafından satın alınan müzik uygulamasının bugün yayın hizmetini durdurduğunu söyledi.

Xiami

Xiami nedir?

Çince’de “küçük karides” anlamına gelen Xiami, bir zamanlar akıllı keşfi, zarif tasarımı, sosyal özellikleri ve Çin’in sanatsal, yenilikçi türleri arasında sadık bir takipçi kitlesini çekmesine yardımcı olan bağımsız müzisyenlere verdiği destek ile biliniyordu. Düşüşünün başlangıcı, Çin’deki müzik hakları için verilen savaşla aynı zamana denk geldi. 2016 yılında Tencent, özel müzik anlaşmaları rezervuarı getiren China Music Group’un çoğunluk hissesini satın aldığında bir dijital müzik devi oluştu. 2017’ye kadar, Tencent’in müzik uygulamaları Çin’in müzik yayın pazarının %75’ini kontrol ediyordu.

Xiami

Öte yandan Xiami, büyük miktarlarda müzik haklarını kaybetti ve sonuç olarak, gönülsüz de olsa, kaynak açısından daha zengin platformlara giden kullanıcıları kaybetti.

Alibaba, çevrimiçi müzik alanında bir şans yakaladı. 2015 yılında, yeni basılan müzik grubunu yönlendirmek için iki ünlü endüstri çalışanını – bir söz yazarı ve bir müzik şirketi yöneticisi – atadı. Her ikisi de bu müzik işini yürütme deneyimine sahip olarak görülmüyordu. Uygulamayı büyütmek yerine, sanatçı-hayran ilişkileri kurmak için kaynakları Alibaba Planet adlı bir platforma aktardılar fakat fikir başarılı olmadı.

Xiami çalışmaya devam edecek mi?

Kullanıcılar uygulamaya ve tüm verilerine erişimi kaybedecek olsa da uygulama tamamen ölmedi. Telif hakları odaklı bölümü Yin Luo’nun yayımladığı bildiriye göre çalışmaya devam edecek. Ancak uygulamanın ütopik kurucularının, Hangzhou’da karlı bir günde bir kafede ortaya koydukları bir vizyon olan “müzik ve para kazanma” hayali kesinlikle ortadan kalktı.

Xiaomi, Hindistan’da üretilen Mi 10i’yi duyurdu adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Xiaomi

Xiaomi, Hindistan'da üretilen Mi 10i'yi duyurdu

Next Article
Adsiz tasarim 2021 01 05T214035.242 min 1

Non non Biyori 3. sezonu için iki yeni fragman yayımlandı