apple-denince

Apple’ın M1 işlemcili ilk Macbook’ları tanıtıldı

Apple; “One More Thing” etkinliğinde, kendi tasarladığı bir işlemci üzerinde çalışacak olan ilk Macbook Pro dizüstü bilgisayarını duyurdu ve Mac bilgisayarlarda yeni bir çağ başlattı. Yeni Macbook Pro 13 inç boyutunda geliyor ve fiyatı da 1.299$‘dan başlıyor ayrıca önceki giriş seviyesi Macbook Pro modelinin yerini alıyor.

apple

Mac’lerin yeni işlemcisi: Apple M1

Yeni Macbook Pro, şirketin “dünyanın en  hızlı CPU çekirdeği” ve en hızlı entegre grafiklere sahip olduğunu söylediği Apple’ın yeni işlemcisi olan M1 işlemcisine sahip olacak ve daha önce kullandığı Intel işlemcilere oranla büyük bir güç ve performans artışı yaşayacak. Ayrıca, yeni donanımdan yararlanmak için özel olarak tasarlanan macOS 11 Big Sur ile de piyasaya sürülecek.

Yeni Macbook’un önceki nesillerden farkı ne?

Apple, yeni 13 inç MacBook Pro’nun performansının önceki nesle göre beş kata kadar daha iyi grafikler sunacağını ve 2,8 kat daha hızlı olacağını söylüyor. Ve yeni Macbook Air’in aksine, halâ aktif bir soğutma sistemine sahip olacak. Grafiklerin ve sunacağı hızın yanında yeni Macbook Pro’nun pil ömrü de büyük bir sıçrama yaşıyor: 17 saate kadar web taraması ve 20 saate kadar da video oynatma. Apple, pil ömrünün öncekinden 10 saat daha uzun olduğunu ve şimdiye kadar bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrü olduğunu söylüyor. Yapılandırma seçenekleri ise; 256GB, 512GB, 1TB ve 2TB SSD seçeneklerinin yanı sıra 8GB veya 16GB RAM olacak. (Bununla birlikte Apple, yalnızca tek bir M1 işlemci seçeneği sunacak.)

apple mac

Apple, haziran ayında Microsoft Office, Adobe Photoshop ve Lightroom gibi uygulamaları Apple çipleri üzerinde çalıştırırken, kendi çiplerine geçeceğini ilk duyurduğundan beri buna hazırlanıyor. Bunları hayatı geçirmek açıkça biraz zaman alacak olsa da, Lightroom önümüzdeki aya kadar Apple silikonda mevcut olmayacak ve Photoshop gibi diğer önemli uygulamalar 2021’e kadar başlatılmayacak. Yeni Macbook Pro, yalnızca bu profesyonel uygulamaları çalıştırmayacak ayrıca paylaşılan çip seti sayesinde mevcut iOS ve iPad uygulamalarının büyük kitaplığıyla uyumluluk sağlayacak ve kullanıcılar için mevcut uygulama seçeneklerini büyük oranda genişletecek.

Mac Mini

Yeni Mac modelleri dışında ayrıca Mac Mini’yi de tanıtıldı. M1 çip, çok becerikli ve çok yönlü bu masaüstü bilgisayarı bambaşka bir boyuta taşıyor. 3 kata kadar daha  hızlı bir CPU performansı ve 6 kata kadar daha hızlı grafik performansı sunan Mac Mini ile, üst düzey bir hız ve güçle çalışmaya, oyun oynamaya ve yaratıcılığınızı göstermeye hazır olun.


Hiç kimse, yeni MacBook Pro’sunun sunabileceğini iddia ettiği türde bir performans vaat eden Arm tabanlı bir dizüstü bilgisayar yapmadı. Yeni 13 inç Macbook Pro’nun fiyatı 1.299$’dan başlayacak ve ön siparişler bugün, 17 Kasım lansmanından önce başlayacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Halsey G Eazy Neden Ayrildi Denince Dinleriz min

Halsey ve G-Eazy neden ayrıldı?

Next Article
Serious Sam

Serious Sam'in klasik 3 oyunu, Switch'e geliyor