mezar

31.000 yıllık mezar, bilinen en eski tek yumurta ikizlerini barındırıyor

Avusturya’nın Krems am Wachtberg kentinde bulunan eski bir mezar, kaydedilen en eski tek yumurta ikizlerinin kalıntısını temsil ediyor olabilir. 31.000 yıllık kalıntılar, Eski Taş Devri olarak da bilinen Üst Paleolitik’e (40.000 ila 10.000 yıl arası bir dönem) dayanıyor. Her iki bebeğin analizlerine göre, bebeklerden biri doğumdan kısa bir süre sonra ölmüş, ikiz kardeşi ise yaklaşık 50 gün veya 7 haftadan biraz fazla yaşamış.

Adsiz tasarim 11

6 Kasım’da Communications Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre 3 aylık olduğu bilinen ve muhtemelen ikizlerin kuzeni olduğu tahmin edilen üçüncü bir bebek kalıntısı, yaklaşık 1,5 metre uzakta bulundu.

Mezar hangi yılda ve nerede bulundu?

Araştırmacılar, 2005 yılında Krems şehir merkezinin yanındaki Tuna Nehri kıyısında, Krems-Wachtberg arkeolojik alanında ikizlerin oval şekilli mezarını buldular. İkiz bebeklerin kalıntıları, dünyanın dört bir yanındaki eski mezarlarda sıklıkla kullanılan kırmızı bir pigment olan toprak boyası ile kaplıydı. Araştırmacılar, ayrıca çift mezarın, bir zamanlar bir kolye üzerine mamut fildişinden yapılmış 53 boncuk, muhtemelen kolye olan delikli bir tilki kesici ve üç delikli yumuşakça içerdiğini de söyledi. Mezarın üzerine yerleştirilmiş bir mamut omuz bıçağı, bin yıl boyunca altına gömülmüş olan küçük cesetleri korudu.

Araştırmacılar, ikiz bebeklerin yakınındaki 3. bebeğin kalıntısında da toprak boyasının yanı sıra 3 inç uzunluğunda (8 santimetre) bir mamut-fildişi iğnenin de bulunduğunu ve bu iğnenin gömülme sırasında bir deri giysiyi birbirine tutturduğunu söyledi.

Adsiz tasarim 8

Bulgu, keşfinden kısa bir süre sonra manşetlere taşındı ve hatta araştırmacılar, 2013 yılında Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen ikizlerin cenazesinin bir kopyasını bile oluşturdular. Ancak bilim adamlarının halâ eski mezar hakkında öğrenecek çok şeyi vardı. Bu nedenle yeni projede bir araştırmacı grubu, bu üç bebek arasındaki ilişkiyi bulmak ve cinsiyetleri ile öldüğündeki yaşlarını belirlemek için bir araya geldi.

Araştırmacılar, araştırmanın arkeolojik kayıtlarda ikizleri doğrulamak için antik DNA’yı kullanan ilk kayıt olduğunu söyledi. Ve herhangi bir ikiz değil, aynı ikizler.

O dönemde ikiz doğumu ne kadar yaygındı?

Viyana Üniversitesi Evrimsel Biyoloji Bölümü’nde doçent olan Kıdemli Araştırmacı Ron Pinhasi, bu çalışmanın “ikiz doğumun en eski kanıtı” olduğunu söyledi. Araştırmacılar, Üst Paleolitik dönemde ikiz doğumların ne kadar yaygın olduğunu henüz bilmiyorlar (oran bölgeye ve zamana göre dalgalanıyor). Ancak bugün, ikizler (hem özdeş hem de kardeş) 85 doğumdan birinde meydana gelirken, yaklaşık 250 doğumun sadece bir tanesinde tek yumurta ikizleri meydana geliyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde biyolog olan baş araştırmacı Maria Teschler-Nicola: “Paleolitik dönemden çok sayıda cenazeyi keşfetmek başlı başına bir uzmanlık alanıdır.” dedi ve şöyle devam etti: “Genom analizi için kırılgan çocuğun iskelet kalıntılarından yeterli ve yüksek kalitede eski DNA’nın çıkarılabilmesi, tüm beklentilerimizi aştı ve bir piyango bileti ile karşılaştırılabilir.”

Araştırmacılar, üçüncü bebeğin genetik analizini yaptılar ve üçüncü dereceden bir erkek akraba yani muhtemelen kuzeni olduğunu ortaya çıkardılar.

Adsiz tasarim 6

Bebeklerin hangi yaşta öldükleri nasıl bulundu?

Araştırmacılar, bebeklerin hangi yaşta öldüğünü belirlemek için her bebeğin en üstteki ikinci kesici dişine baktı. Teschler-Nicola, ekibin doğumdan önce oluşan diş minesini doğumdan sonra oluşan diş minesinden ayıran ve koyu bir çizgi olan “yenidoğan çizgisine” özellikle önem verdiğini söyledi.

Bu yeni doğan soyları ve bebeklerin iskelet gelişimi, ikizlerin ya tam ya da neredeyse tam vadeli bebekler olduğunu gösteriyordu. Görünüşe göre bebeklerin avcı-toplayıcı grubu, ilk olarak ikizi gömdü, sonra da kardeşini gömmek istediklerinde de mezarı yeniden açtı.

Araştırmacılar bu bulgunun, daha önce Paleolitik bir cenaze töreninde belgelenmemiş olan bir mezarı yeniden gömme amacıyla yeniden açma uygulamasını doğruladığını söyledi.

Adsiz tasarim 9

Bebekler emzirilmişti

Ekip ayrıca diş minesindeki karbonnitrojen ve barum izotopları dahil kimyasal elementleri analiz ederek ikizlerin her birinin emzirildiğini ortaya çıkardı. İkizlerin kuzeni üç ay yaşamış olsa da dişlerindeki “stres çizgileri”, annesinin meme iltihabı olarak bilinen ağrılı bir enfeksiyonu olduğu için veya belki doğumdan sağ çıkamadığı için beslenme güçlükleri yaşadığını gösteriyor.

Bu bebeklerin neden öldüğü tam olarak bilinmiyor. Ancak bu ikizlerin ve kuzenlerinin ölümleri, çok uzun zaman önce kamp kuran ve bebeklerini Tuna Nehri kıyısında gömen bu Paleolitik avcı-toplayıcı grup için muhtemelen acı verici olaylardı. Teschler-Nicola, Live Science‘a verdiği röportajda: “Bebekler grup için açıkça özel bir öneme sahipti ve son derece saygı görüyorlardı.” dedi. Olağanüstü cenaze törenleri “bebeklerin ölümünün toplum ve hayatta kalmaları için büyük bir kayıp olduğunu” ima ediyor gibi görünüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
wonder woman 1984

Wonder Woman 1984 filmi HBO Max'te yayımlanabilir

Next Article
xbox series x

Xbox Series X konsolları, raporlara göre aniden kapanıyor